fbpx
Przejdź do treści

Płodny śluz – po czym go poznać?

Płodny śluz
fot.Fotolia

Śluz szyjki macicy jest inny w zależności od momentu cyklu. Zmienia się jego konsystencja, kolor, zapach, w różnych momentach zmienia się także jego ilość. Jak rozpoznać płodny śluz?

Śluz szyjkowy – rola w organizmie kobiety

Śluz szyjki macicy to naturalna wydzielina podobna do galaretki, wytwarzana w układzie rozrodczym kobiety. Produkowany jest przez szyjkę macicy, jego wytwarzanie regulują żeńskie hormony płciowe – estrogeny i progesteron.

Przez większą część cyklu jego podstawową rolę jest ochrona szyjki macicy przed uszkodzeniami. W okolicach owulacji, jeśli do układu rozrodczego kobiety dostaną się plemniki, śluz szyjkowy zyskuje bardzo ważną rolę w zapłodnieniu – ułatwia plemnikom drogę do macicy.

Płodny śluz – po czym go poznać?

Cykl miesięczny dzieli się na trzy fazy: przedowulacyjną (folikularną), owulacyjną (jajeczkowanie) i poowulacyjną (lutealną).  W każdym z tych momentów śluz jest inny, różni się gęstością, lepkością, obfitością. Wpływają na to zmiany stężenia hormonów płciowych – to jest naturalne i prawidłowe. Jednak często się zdarza, że ogólny stan organizmu kobiety ma w tych zmianach swój udział. Na konsystencję śluzu i jego właściwości mogą wpływać: dieta, stres, infekcje, zażywane leki.

Śluz płodny jest kleisty, rozciągliwy i przezroczysty. Ma gładką i śliską konsystencję, która przypomina białko jajka i powoduje wrażenie wilgotności w okolicach intymnych. Bardzo rzadki, przejrzysty i kleisty śluz daje największą szansę na zapłodnienie.

Śluz płodny to śluz estrogenny – sprzyja plemnikom, chroni je przed kwaśnym środowiskiem w pochwie, odżywia je i ułatwia im przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety.

Śluz niepłodny

Śluz niepłodny produkowany jest z udziałem progesteronu, bywa nazywany śluzem gestagennym. Kiedy się pojawia, może powodować wrażenie suchości w pochwie, jest biały lub żółty, grudkowaty i mętny. Jego rolą jest zatrzymanie plemników i uniemożliwienie im dotarcie do komórki jajowej. Po zakończeniu miesiączki gęsty śluz zamyka wejście do szyjki macicy, by chronić ją przed plemnikami i patogenami.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami