fbpx
Przejdź do treści

Płodność u kobiet z PCOS. Jakie są szanse na ciążę?

Kobiety z zespołem policystycznych jajników mogą potrzebować więcej czasu na zajście w ciążę. niż zdrowe kobiety – fot. 123rf

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, może utrudniać zajście w ciążę. Problemy z płodnością są głównie spowodowane zaburzeniami cyklu miesięcznego. Jakie są szanse na macierzyństwo przy PCOS? Sprawdzili to szwedzcy badacze.

PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych występujących u kobiet. Może występować u ok. 10% pań w okresie rozrodczym oraz dotyczyć nawet 50% pacjentek zgłaszających się do poradni leczenia niepłodności. 

PCOS może prowadzić m.in. do zaburzeń owulacji – u kobiet z zespołem policystycznych jajników dochodzi do powstania pęcherzyków jajnikowych, ale dojrzewająca w nich komórka jajowa nie zostaje uwolniona do jajowodu, ponieważ pęcherzyk nie pęka. W tej sytuacji nie może dojść do zapłodnienia, a pęcherzyki samoistnie obumierają, przekształcając się w torbiele. 

Pomimo bezsprzecznego związku PCOS ze zdolnościami prokreacyjnymi, szwedzcy naukowcy są zdania, że w długotrwałej perspektywie płodność kobiet z zespołem policystycznych jajników nie różni się od płodności zdrowych kobiet. Ich zdaniem prawdopodobieństwo urodzenia dziecka jest podobne w obydwu grupach. 

Płodność u kobiet z PCOS

Szwedzi doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych pacjentek z czterech krajowych rejestrów, w których uwzględniono 45395 kobiet z PCOS oraz 217049 kobiet bez PCOS. Obserwacje pacjentek trwały od momentu ukończenia przez nie 18 lat do, maksymalnie, 26 roku życia. Do analizy włączono panie urodzone w latach 1971-1997, u których pomiędzy rokiem 2001 a 2016 zdiagnozowano zespół policystycznych jajników. Na każdą osobę chorą na PCOS przypisano pięć zdrowych osób, które urodziły się w tym samym roku i mieszkały w tym samym regionie. 

Jak wynika z obliczeń naukowców, prawdopodobieństwo urodzenia dziecka u kobiet z PCOS wynosiło 80,2 proc., natomiast u pań z grupy kontrolnej – 78,2 proc. Pacjentki z PCOS rzadziej miały więcej niż jedno dziecko w porównaniu z pozostałymi badanymi. Ciekawym może się wydawać również fakt, że wczesny wiek pacjentki w momencie rozpoznania PCOS oraz niski poziom wykształcenia zwiększały szanse na ciążę. 

Dobra wiadomość dla kobiet z PCOS?

Jak zaznaczają naukowcy, wyników nie dostosowano do BMI, a czas od rozpoczęcia starań do czasu pierwszego porodu nie był wzięty pod uwagę w badaniu. Nie są również znane dane dotyczące poronień, aborcji czy informacje dotyczące leczenia niepłodności u kobiet, które nie urodziły dziecka w czasie trwania badania. Istnieje także ryzyko, że panie z PCOS, które nie szukały pomocy u lekarza, zostały błędnie przyporządkowane do grupy kontrolnej. 

Szwedzcy eksperci zaznaczają jednak, że szansa na urodzenie dziecka jest podobna zarówno u pacjentek z PCOS, jak u zdrowych kobiet. Panie z zespołem policystycznych jajników potrzebują jednak więcej czasu na zajście w ciążę. Wczesna diagnoza może przyspieszyć macierzyństwo.

Źródło: PubMed

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.