fbpx
Przejdź do treści

Płodność po wazektomii – czy to możliwe?

wazektomia
Fot: pexels.com

Wazektomia to coraz popularniejsza forma antykoncepcji mężczyzn. Co jednak w przypadku, gdy chcemy odwrócić działanie zabiegu?

Wazektomia – co to właściwie jest?

Wazektomia jest formą męskiej antykoncepcji. Podstawową zasadą wazektomii jest przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, które prowadzą plemniki z jądra do ejakulatu. Do dziś pozostaje ona jedną z najbardziej niezawodnych form ograniczenia płodności i korzysta z niej ponad 40 milionów mężczyzn na całym świecie. Co istotne, po wazektomii wciąż możliwe są stosunki seksualne i doświadczanie orgazmów, lecz w spermie nie ma plemników. Zabieg długo był uważany za nieodwracalny, jednak są możliwości powrotu do płodności. 

Nie ma 100 procent pewności  

Zasadniczo odwrotnością wazektomii jest procedura, w której lekarz ponownie łączy przewody przenoszące plemniki do ejakulatu. Nazywa się to rewazektomią, lub inaczej zespoleniem nasieniowodów – jest to technika mikrochirurgiczna.

Zabieg zespolenia nie jest jednak skuteczny w każdym przypadku. Badania wykazały, że skuteczność odwrócenia wazektomii zależy m.in. od śródoperacyjnej jakości nasienia oraz wyboru techniki operacyjnej. Bardzo ważny jest też czas, jaki upłynął od antykoncepcyjnego zabiegu. Ma on wpływ na drożność nasieniowodów. Jeśli od wazektomii minęło ponad 15 lat, naturalne współczynniki poczęć są niskie. Optymalnym zdaje się wykonanie zabiegu przywracającego płodność do 3 lat po pierwszej ingerencji.  Co więcej, na skutek braku drożności nasieniowodów organizm może również wytworzyć przeciwciała przeciwko powstającym plemnikom, które mogą obniżyć płodność.

Przyjmuje się, że w przypadku udanego odwrócenia wazektomii po miesiącu można zacząć starać się o dziecko. W wielu przypadkach konieczna jest jednak procedura in vitro, a konkretniej docytoplazmatyczna iniekcja plemnika (ICSI –Intracytoplasmic Sperm Injection). Polega ona na wprowadzeniu plemnika bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej. 

Wsparcie suplementami

Jeżeli zapadnie decyzja o odwróceniu zabiegu wazektomii, należy wspierać organizm w celu poprawy jakości nasienia. Suplementy, takie jak przeciwutleniacze i multiwitaminy, mogą być bardzo korzystne. Ponadto ćwiczenia, zdrowa dieta i zaprzestanie palenia znacznie poprawią jakość nasienia.  

Podsumowując – podejmując wazektomię należy być pewnym swojego wyboru. Ewentualne odwrócenie zabiegu jest możliwe, ale wiąże się z ryzykiem i jest kosztowne. Dlatego też warto, aby przed wykonaniem wazektomii mężczyzna zdeponował w banku nasienia kilka próbek, które wcześniej zostaną przebadane. Takiego nasienia można użyć w przyszłości do zapłodnienia metodą inseminacji lub in vitro.  

Źródło: ivfbabble.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.