fbpx
Przejdź do treści

Płodność nie działa na pstryczek

Troska o płodność jest konieczna, aby później uniknąć problemów – fot. Fotolia

Zgubne jest myślenie, że układ rozrodczy jest odporny na nasz styl życia – palenie papierosów, choroby przenoszone drogą płciową, niedosypianie. Czasem nie wytrzymuje tego naporu. Troska o płodność jest konieczna, aby później uniknąć problemów.

Wielu problemom zdrowotnym można zapobiec. W pewnym stopniu możemy również zapanować nad swoją płodnością. Poza oczywistymi truizmami – jedz zdrowo, nie stroń od ruchu, unikaj stresu czy śpij dużo – możemy zrobić dla siebie znacznie więcej.

Infekcje

Flora bakteryjna, która znajduje się w pochwie, jest zróżnicowana. Znajdują się w niej stałe bakterie oraz te, które mnożą się wraz z wystąpieniem zaburzeń hormonalnych. Problem pojawia się, gdy równowaga pomiędzy nimi zostaje zachwiana. Zmiany pH w obrębie narządów rozrodczych tworzą środowisko przyjazne infekcjom. W przypadku zakażenia bakterie stają się źródłem stanów zapalnych pochwy, szyjki macicy, endometrium oraz przydatków. Nieleczone tworzą blizny, a potem zrosty, co w konsekwencji może skutkować niepłodnością. „Aby unikać infekcji, należy stosować probiotyki. Przede wszystkim ważne jest jednak szybkie reagowanie i celowane leczenie. Nie próbujmy „przechodzić” infekcji, rzadko która mija sama z siebie” – ostrzega lek. Filip Andrzej Dąbrowski z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.