fbpx
Przejdź do treści

Płodność a celiakia

płodność a celiakia

Celiakia, nazywana również chorobą trzewną, jest trwałą nietolerancją glutenu o podłożu genetycznym. Należy do chorób autoagresywnych, w których organizm niszczy własne tkanki. Powoduje ona wiele zaburzeń, w tym może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych i zaburzeń płodności.

Gluten jest mieszaniną białek, występujących w takich zbożach, jak: pszenica, żyto i jęczmień. Występująca nadwrażliwość na gluten powoduje niszczenie śluzówki jelit i zanik kosmków jelitowych, a także zaburzenia pracy układu hormonalnego oraz immunologicznego.

Celiakia a nietolerancja pokarmowa

Wyróżnia się dwa rodzaje nadwrażliwości: celiakię, będącą genetyczną i trwałą nietolerancją glutenu oraz nietolerancję pokarmową, charakteryzującą się niezdolnością do trawienia pokarmów glutenowych, nie mająca podłoża genetycznego.

Oba typy objawiają się m.in. zaburzeniami układu pokarmowego (bóle brzucha, biegunki, zaparcia), bólem głowy, wysypką, uczuciem ciągłego zmęczenia. Celiakia jest chorobą przewlekłą, która raz stwierdzona, towarzyszy nam przez całe życie, nawet w przypadku braku objawów. Nie istnieje skuteczne leczenie farmakologiczne – należy wprowadzić dietę bezglutenową, która hamuje objawy choroby.

Celiakia a płodność

Celiakia powoduje wiele zaburzeń w całym organizmie, w tym utrudnia zajście w ciążę, dlatego uważana jest za przyczynę niepłodności. Badania wykazały, że celiakia zwiększa ryzyko samoistnych poronień oraz urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. Nie jest to jednak wyrok – dieta bezglutenowa przez co najmniej rok przed zajściem w ciążę, całkowicie eliminuje te zagrożenia.

Choroba ma wpływ na płeć dziecka?

W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie wykazano, że celiakia wpływa również na płeć dziecka. Odkryto, że nieleczone lub leczone niewłaściwie kobiety z celiakią, częściej rodziły dziewczynki, zaś kobiety stosujące dietę bezglutenową – chłopców.

Przypuszcza się, że jest to spowodowane tym, że zarodki męskie (mimo, że powstaje ich więcej) są mniej odporne i natura je eliminuje, gdy organizm matki jest osłabiony. Badania jednak przeprowadzono na statystycznie małej grupie, należy je więc traktować z pewną rezerwą.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Wielgus

farmaceutka