fbpx
Przejdź do treści

Płodna Polka

Obecnie kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że z wiekiem szanse na zajście w ciążę maleją, przez co odkładają decyzję o macierzyństwie. Aby temu przeciwdziałać, powstała kampania społeczna „Płodna Polka”, mająca na celu badanie płodności kobiet i oszacowanie czasu, w którym będzie możliwe poczęcie dziecka.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy już 15% par starających się o dziecko. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, wynikającymi z naszego niezdrowego trybu życia, stresu, złych nawyków żywieniowych i wielu innych. Jednym z takich czynników jest stale podnoszący się wiek, w którym Polki decydują się na pierwsze dziecko, połączony z coraz wcześniejszym przekwitaniem.

Według raportu „Płodna Polka” 82% Polek, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie diagnozowało swojej płodności, z czego około 25% kobiet planuje ciążę po 30. roku życia.

W związku z powiększającym się problemem niepłodności, powstała kampania społeczna „Płodna Polka”. Ma ona na celu edukację społeczeństwa w zakresie świadomego planowania rodzicielstwa i zachęcanie do wykonywania badań hormonalnych kobiet, określających ich możliwość zajścia w ciążę.

„Pakiet kobiecy” będzie zawierał w sobie kontrolę drożności jajników poprzez określenie poziomu AMH, FSH oraz USG, w połączeniu z konsultacją z lekarzem specjalistą w zakresie niepłodności. Ustalona zostanie w ten sposób rezerwa jajeczek, za pomocą której można oszacować czas, w jakim kobieta będzie płodna.

Głównym celem kampanii jest zmniejszenie ilości par borykających się z problemem niepłodności poprzez diagnozowanie i przeciwdziałanie czynnikom wpływających niekorzystnie na płodność.

Kampania jest organizowana przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Klinik Leczenia Niepłodności „Bocian”. Została objęta patronatami: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok.

Poradniki, aktualne informacje o kampanii oraz możliwości wykonywania bezpłatnych badań „Pakietu kobiecego” są dostępne na stronie: www.plodnapolka.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Wielgus

farmaceutka