fbpx
Przejdź do treści

Plemniki na wakacjach. O czym mężczyzna powinien pamiętać podczas urlopu?

Szczęśliwy mężczyzna pije kawę w hotelowym łóżku. Przed nim talerz z owocami /Ilustracja do tekstu: Zadbaj o jakość nasienia latem
Fot.: Alex Block /Unsplash.com

Lato wydaje się znakomitym czasem, by dać ponieść się emocjom, wrzucić na „luz” i oddać się urokom miłości. Niestety, wakacje nie wpływają równie korzystnie na jakość nasienia. Dlaczego i jak z tym walczyć?

Słońce na horyzoncie

Przede wszystkim warto pamiętać, iż plemniki są zimnolubne, a pory roku znajdują odbicie w ich liczbie. W miesiącach letnich jest ona najniższa, w zimowych zaś najwyższa. Wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na nasienie, a co za tym idzie, wygrzewanie się na słońcu nie jest szczególnie polecane panom planującym rodzicielstwo.

Co więcej, z kąpielami słonecznymi wiążą się nieraz kąpiele morskie i niezbędne wtedy stroje kąpielowe. Często są one wykonane ze sztucznych, mało przewiewnych, zatrzymujących ciepło materiałów. Definitywnie nie służy to zdrowej pracy jąder!

Gofry, lody, zimne piwo… Czyli dieta a jakość nasienia latem

Kolejnym mało korzystnym dla plemników aspektem wakacji jest dieta. Często zdarzają się wtedy wieczory spędzane w knajpianych ogródkach, a podczas upalnego spaceru pojawiają się lody i zimne piwo. Owszem, warto czasami odpuścić sobie nadmierną kontrolę i dać odpocząć silnej woli, ale dobrze jest robić to z głową.

Nie powinno zapominać się wtedy o kwasach tłuszczowych omega-3 oraz produktach bogatych w witaminę E, selen czy też kwas foliowy, które zawiera m.in. stworzony przez ekspertów Profertil. Wymienione tu składniki są niezwykle ważne dla zdrowia plemników, dlatego tym bardziej warto – w okresie tak narażonym na „szaleństwa” – postawić na odpowiednią suplementację.

Imprezowy szał

„Bo wakacje są od tego, aby bawić się na całego!” – jak najbardziej przyłączamy się do takiej myśli. Należy jednak myśleć przy tym o konsekwencjach. Przykładem jest alkohol i wspomniane już wyżej „zimne piwo”. Jedno oczywiście nie jest tragedią, ale faktem jest, że procenty nie wpływają dobrze na męski organizm. Regularne spożywanie alkoholu oddziałuje negatywnie m.in. na koncentrację plemników i ich ruchliwość.

Innym następstwem imprez jest późne chodzenie spać. Okazuje się, że ma to duży wpływ także na spermę. Badania wskazują, iż mężczyźni chodzący spać po północy mają niższą liczbę plemników niż ci, którzy kładą się wcześniej. Znaczenie ma tu również przesypiany czas. U panów śpiących 6 godzin lub mniej (albo 9 i dłużej) wykazano słabe parametry nasienia.

A teraz pora na świadome wakacje!

Autorka: Agnieszka Mikołajczak

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.