fbpx
Przejdź do treści

Płeć dziecka zależy od… poziomu ołowiu we krwi?

ołów płód płeć dziecka 8 tydzień ciąży USG

Na każde 100 kobiet rodzi się 104–107 mężczyzn. W ostatnich latach jednak ten stosunek na całym świecie spada. Czy powodem jest coraz lepszy stan środowiska naturalnego? Japońscy naukowcy zbadali ten trend.

Japońscy naukowcy z Graduate School of Medicine na Uniwersytecie Tohoku badali poziom ołowiu we krwi przyszłej matki. Wyniki badań opublikowano w Science of the Total Environment.

Mężczyzn coraz mniej?

Profesor Nozomi Tatsuta i jego zespół zbadali, dlaczego tak się dzieje. W kategoriach demograficznych liczba mężczyzn na 100 kobiet przy urodzeniu nazywana jest wtórnym stosunkiem płci (SSR). Wiadomo również, że ołów może zmniejszać płodność kobiet, a także jakość męskich plemników, naukowcy postawili hipotezę, że może on odgrywać rolę w SSR.

Do badania zrekrutowano ciężarne uczestniczki z trwającego badania Japan Environment and Children’s Study (JECS) sponsorowanego przez japońskie Ministerstwo Środowiska. Analizę skorygowano o dochód rodziny i palenie tytoniu w czasie ciąży, co mogło również wpływać na drugorzędowy wskaźnik płci (SSR). Próbki krwi pobrano od 85171 uczestniczek w średnio-zaawansowanej ciąży i przeanalizowano pod kątem stężenia ołowiu.

Mniej ołowiu=więcej dziewczynek?

Korelacja między ekspozycją matki na ołów a stosunkiem płci była spójna. Odkrycia mogą wyjaśniać, dlaczego odsetek urodzeń mężczyzn w Japonii spada. Autorzy wyjaśniają, że wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących benzyny ołowiowej i farby, poziom ołowiu w powietrzu spadł. Wraz z tym trendem wyrównuje się liczba męskich i żeńskich noworodków.

Podobnie obniżony poziom ołowiu w powietrzu w Japonii może wyjaśniać zmianę stosunku płci w stosunku do mężczyzn. Inne czynniki, które mają nadzieję zbadać w przyszłości, obejmują wpływ poziomu ołowiu we krwi ojca na stosunek płci oraz wpływ ołowiu na częstotliwość poronień i urodzeń martwych dzieci. Autorzy ostrzegają, że pierwiastek może mieć toksyczny wpływ na rozwijający się ludzki mózg, nigdy nie powinien być używany jako środek do kontrolowania płci potomstwa.

Źródło: Science daily

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.