fbpx
Przejdź do treści

Planujesz ciążę? Unikaj tych produktów!

alergie u dziecka alergia waga matki matka bmi w ciąży astma
fot. 123rf.com

Ginekolodzy jak mantrę powtarzają o istotności zbilansowanej diety dla zajścia w ciążę. Niestety, wciąż wiele osób sięga po produkty, których powinni się wystrzegać. Przygotowaliśmy listę takich pokarmów.

Płodność zależy od gospodarki hormonalnej, a ta z kolei od naszego trybu życia. Jednym z najważniejszych jego determinantów jest właściwa dieta. Czego powinniśmy się wystrzegać w diecie wspierającej starania o dziecko? 

1. Nasycone tłuszcze trans  

Źródła tłuszczów nasyconych trans sprzyjają stanom zapalnym i zwykle znajdują się w kalorycznych produktach spożywczych, które przyspieszają przyrost masy ciała i utrudniają utrzymanie zdrowej wagi. Zamiast tego lepiej zdecydować się na źródła tłuszczów jednonienasyconych, takich jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek, olej z awokado. 

2. Cukier i jego pochodne 

Dieta o wysokiej zawartości dodanego cukru (napoje gazowane, słodycze, słodycze, pączki, ciastka, napoje energetyczne itp.) zwiększa ryzyko wystąpienia ciążowej cukrzycy typu II, a także wielu innych schorzeń. 

3. Niskotłuszczowe produkty mleczne  

Jeśli myślałeś, że wyświadczasz sobie przysługę, eliminując niektóre kalorie, pijąc mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone, to… nie masz racji. Odtłuszczony nabiał może potencjalnie mieć negatywny wpływ na twoją płodność. Badanie w PubMed wykazało związek między spożywaniem dużych ilości niskotłuszczowych produktów mlecznych a zwiększonym ryzykiem niepłodności bezowulacyjnej. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że gdy pełnotłuste mleko jest przetwarzane na mleko odtłuszczone, zmienia się skład hormonów mleka, a ta zmiana może również wpływać na naszą równowagę hormonalną.  

4. Napoje gazowane 

Naukowcy odkryli, że spożywanie napojów gazowanych może niekorzystnie wpływać na płodność. Zarówno zwykłe, jak i dietetyczne napoje gazowane są powiązane ze zmniejszoną płodnością. Jedno z badań wykazało, że kobiety pijące co najmniej jeden napój dziennie miały o 25% niższy wskaźnik poczęcia każdego miesiąca w porównaniu do kobiet, które nie spożywają napojów gazowanych. 

5.  Żywność wysoko przetworzona  

Wysoce przetworzone posiłki i przekąski najlepiej ograniczyć podczas próby poczęcia dziecka ze względu na często duże ilości składników, takich jak cukier i/lub tłuszcze trans. Może to być szczególnie ważne dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami. Posiłki o wysokiej zawartości cukru mogą powodować skoki poziomu cukru we krwi i insuliny oraz wytrącać inne hormony z równowagi, zwłaszcza jeśli często spożywa się pokarmy o wysokiej zawartości cukru.  

Źródło: www.romper.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.