Ginekolodzy jak mantrę powtarzają o istotności zbilansowanej diety dla zajścia w ciążę. Niestety, wciąż wiele osób sięga po produkty, których powinni się wystrzegać. Przygotowaliśmy listę takich pokarmów.
Płodność zależy od gospodarki hormonalnej, a ta z kolei od naszego trybu życia. Jednym z najważniejszych jego determinantów jest właściwa dieta. Czego powinniśmy się wystrzegać w diecie wspierającej starania o dziecko?
1. Nasycone tłuszcze trans
Źródła tłuszczów nasyconych trans sprzyjają stanom zapalnym i zwykle znajdują się w kalorycznych produktach spożywczych, które przyspieszają przyrost masy ciała i utrudniają utrzymanie zdrowej wagi. Zamiast tego lepiej zdecydować się na źródła tłuszczów jednonienasyconych, takich jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek, olej z awokado.
2. Cukier i jego pochodne
Dieta o wysokiej zawartości dodanego cukru (napoje gazowane, słodycze, słodycze, pączki, ciastka, napoje energetyczne itp.) zwiększa ryzyko wystąpienia ciążowej cukrzycy typu II, a także wielu innych schorzeń.
3. Niskotłuszczowe produkty mleczne
Jeśli myślałeś, że wyświadczasz sobie przysługę, eliminując niektóre kalorie, pijąc mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone, to… nie masz racji. Odtłuszczony nabiał może potencjalnie mieć negatywny wpływ na twoją płodność. Badanie w PubMed wykazało związek między spożywaniem dużych ilości niskotłuszczowych produktów mlecznych a zwiększonym ryzykiem niepłodności bezowulacyjnej. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że gdy pełnotłuste mleko jest przetwarzane na mleko odtłuszczone, zmienia się skład hormonów mleka, a ta zmiana może również wpływać na naszą równowagę hormonalną.
4. Napoje gazowane
Naukowcy odkryli, że spożywanie napojów gazowanych może niekorzystnie wpływać na płodność. Zarówno zwykłe, jak i dietetyczne napoje gazowane są powiązane ze zmniejszoną płodnością. Jedno z badań wykazało, że kobiety pijące co najmniej jeden napój dziennie miały o 25% niższy wskaźnik poczęcia każdego miesiąca w porównaniu do kobiet, które nie spożywają napojów gazowanych.
5. Żywność wysoko przetworzona
Wysoce przetworzone posiłki i przekąski najlepiej ograniczyć podczas próby poczęcia dziecka ze względu na często duże ilości składników, takich jak cukier i/lub tłuszcze trans. Może to być szczególnie ważne dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami. Posiłki o wysokiej zawartości cukru mogą powodować skoki poziomu cukru we krwi i insuliny oraz wytrącać inne hormony z równowagi, zwłaszcza jeśli często spożywa się pokarmy o wysokiej zawartości cukru.
Źródło: www.romper.com
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!