fbpx
Przejdź do treści

Rusza pierwszy bank nasienia w Olsztynie. Trwają poszukiwana dawców

bank nasienia w Olsztynie
fot. Pixabay

Już niebawem zostanie otwarty pierwszy w regionie bank nasienia w Olsztynie. Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida poszukuje już dawców.

W ciągu miesiąca zostanie otwarty bank nasienia w Olszynie. To pierwsze tego typu miejsce w regionie. Obecnie trwają poszukiwania dawców.  W mieście pojawiły się plakaty zachęcające potencjalnych dawców do oddawania nasienia.

„Każdy mężczyzna ma w sobie bohatera. Pomóż stworzyć nowe życie i zostań dawcą nasienia” – głosi treść plakatu, na którym widzimy strażaka tulącego niemowlę.

Pierwszy bank nasienia w Olsztynie. Kto może zostać dawcą?

Jak tłumaczy dr Jan Domitrz, specjalista położnictwa i ginekologii z centrum Artemida, dawcami mogą zostać mężczyźni w wieku od 18 do 39 lat. Muszą oni jednak spełniać pewne kryteria.

Wśród nich wymienia się: dobry stan zdrowia, brak nałogów i wykształcenie co najmniej średnie zakończone maturą. Ponadto większe szanse mają panowie, którzy już mają własne potomstwo.

Dr Domitrz zaznacza jednak, że nie każdy, kto spełni wyżej wymienione wymogi, będzie mógł zostać dawcą. – Nie są to przypadkowe osoby, które przyjdą do naszej kliniki i szybko załatwią sprawę. W praktyce wiąże się to z szeregiem badań zarówno nasienia jak i krwi, wykluczeniem chorób genetycznych, pytaniami zawartymi w obszernym wywiadzie lekarskim, okresem karencji – cytuje słowa eksperta portal olsztyn.wm.pl.

Czy przyszli rodzice będą mieli wpływ na wybór dawcy?

Po pozytywnej weryfikacji lekarz tworzy profil dawcy. Taki dokument zawiera m.in. informacje na temat grupy krwi, koloru oczu i włosów, ogólnego wyglądu, zainteresowań, czy nawyków.

Zgodnie z polskim prawem, decyzję o tym, który dawca zostanie przydzielony do konkretnej pary, podejmuje lekarz. Jednak przed wyborem dawcy, przyszli rodzice mają prawo zasugerować, jaki profil odpowiada im najbardziej.

Aby bank nasienia w Olsztynie ruszył, potrzebny jest materiał od kilkunastu panów. Jak podkreśla Jan Domitrz, dawcy nie dostaną gratyfikacji pieniężnej, jednak centrum pokryje koszty związane z dojazdem, zakwaterowaniem, a panowie dostaną pełen pakiet darmowych badań.

Źródło: olsztyn.wm.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.