fbpx
Przejdź do treści

Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem jest niemalże wyprawą życia. – fot. 123rf

Pierwszy spacer z noworodkiem to duże wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. To kiedy, gdzie i o której godzinie można zabrać malucha na świeże powietrze uzależnione jest od wielu czynników.

Werandowanie

Pierwszy spacer z noworodkiem, zwłaszcza dla młodych rodziców, jest niemalże wyprawą życia. Większość z nich poprzedza go werandowaniem, czyli przyzwyczajeniem dziecka do świeżego powietrza. Malucha ubranego tak jak na spacer, wystawia się w wózku na kilka minut na balkon lub stawia się wózek przy otwartym oknie. Werandowanie warto rozpocząć 2-3 dni przed planowanym wyjściem.

Kiedy wybrać się z noworodkiem na pierwszy spacer?

Wszystko uzależnione jest od pory roku i temperatury panującej za oknem. Jesienną i zimową porą, kiedy pogoda nie rozpieszcza, z pierwszym spacerem warto poczekać około 10-14 dni. Z wyjścia na dwór należy zrezygnować gdy temperatura spadnie do -10°C, gdy pada deszcz lub jest bardzo wietrznie.

Wiosną i latem pierwszy spacer może odbyć się o wiele wcześniej. Jeśli pogoda za oknem dopisuje i wręcz zachęca do wyjścia na dwór, na pierwszy spacer można wybrać się nawet 4-5 dni po porodzie.

O której godzinie wybrać się na spacer?

Mnóstwo wątpliwości związanych ze spacerem dotyczy godziny wyjścia. W ciepłych miesiącach zalecane jest spacerowanie około godziny 10, kiedy nie ma jeszcze upałów. Z kolei jesienią i zimą lepiej wybrać się w południe między godziną 12 a 14 , bowiem to właśnie wtedy jest najcieplej. Chociaż istnieje pełno zaleceń, to i tak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek, bo jak wiadomo pogoda zmienną jest.

Warto podkreślić, że pierwszy spacer nie powinien trwać dłużej niż 15 – 20 minut, jednak każde kolejne wyjście należy wydłużyć o kilka minut. Zwracajmy uwagę na zachowanie dziecka, bo to ono ostatecznie decyduje o długości spaceru.

Miejsce

Spacer na świeżym powietrzu jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, aby w dwóch pierwszych miesiącach unikać dużych skupisk ludzkich. Niemowlę nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego układu odpornościowego, a kontakt z dużą liczbą osób naraża go na różnego rodzaju infekcje. Wycieczka do centrum handlowego nie jest dobrym pomysłem.

O czym należy pamiętać?

Gdy maluch ma gorączkę lub kaszel należy zrezygnować ze spaceru, jednak katar nie jest przeciwskazaniem. Chłodne powietrze powoduje obkurczenie śluzówek nosa, a tym samym dziecku będzie łatwiej oddychać.

  • Wiosną i latem

Latem należy uważać, aby nie narazić delikatnej skóry malucha na intensywne działanie promieni słonecznych.  Gdy zauważysz, że skóra dziecka jest zaczerwieniona i spocona, oznacza to, że maluch przegrzał się. W takim przypadku lepiej wrócić do domu niż zdejmować niemalże wszystkie ubranka z dziecka na dworze. Nagła zmiana temperatury może doprowadzić do rozwinięcia się infekcji.

  • Jesienią i zimą

Szykując się na zimowy spacer nie zapomnijcie o ciepłym kocyku i nieprzemakalnym pokrowcu na nóżki. Aby upewnić się, że maluch jest odpowiednio ubrany, co pewien czas dotknijcie jego karku dłonią. Ponadto zadbajcie o ciepłe ubranie dla siebie. Wełniane mufki, które zastąpią rękawice okażą się bardzo przydatne.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.