fbpx
Przejdź do treści

Pierwszy przeszczep macicy w USA

W poniedziałek 24 lutego 2016 r. w Cleveland Clinic w Ohio w USA przeprowadzono pierwszy w Ameryce Północnej przeszczep macicy.

Jak podaje szpital w lakonicznej informacji prasowej, był to przeszczep od zmarłej dawczyni wielonarządowej. W czwartek 26-letnia pacjentka, której personalia nie zostały ujawnione, była w stanie stabilnym. Jest to pierwszy z zaplanowanych kilkunastu przeszczepów macicy w Cleveland. Więcej informacji i briefing prasowy odbędą się na początku przyszłego tygodnia. Jest to kolejny po Szwecji, Chinach, Turcji i Arabii Saudyjskiej zespół, który dokonał takiej transplantacji. Sukces, w postaci 5 dzieci (4 chłopców i 1 dziewczynka) udało się osiągnąć tylko zespołowi z Goteborga pod kierownictwem prof. Matsa Brannstroma. W chwili obecnej kilkanaście ośrodków na 5 kontynentach pracuje nad wprowadzeniem przeszczepu macicy do praktyki klinicznej. Niestety pośród tych krajów brakuje Polski.

Karina Sasin

Źródło: Cleveland Clinic

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.