fbpx
Przejdź do treści

Pierwszy oddech dziecka aktywuje system bezpieczeństwa? Śmierć łóżeczkowa – ważne badania!

śmierć łóżeczkowa badania
Fot. 123rf

Pierwszy krzyk dziecka to najbardziej emocjonujący moment narodzin. Naukowcy z University of Virginia School of Medicine pochylili się nad tą kwestią i zbadali zmiany, jakie zachodzą w układzie oddechowym noworodka w momencie pierwszego oddechu. Badania te są niezwykle ważne dla lepszego poznania przyczyn zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Naukowcy, pod kierownictwem doktora Yingtanga Shi, odkryli system sygnalizacyjny w pniu mózgu, który aktywuje się niemal natychmiast po urodzeniu, wspomagając wczesne oddychanie. Odkrycie zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

Narodziny to traumatyczne przeżycie dla noworodka, gdyż musi on przejąć samodzielną kontrolę nad wieloma ważnymi funkcjami organizmu, w tym nad oddychaniem. Dlatego uważamy, że aktywacja systemu wsparcia zaraz po urodzeniu zapewnia dodatkowy czynnik bezpieczeństwa w tym krytycznym okresie.

Mówi Douglas A. Bayliss, dziekan Wydziału Farmakologii w notce prasowej Uniwersytetu w Wirginii.

Gen oddechu

Podczas badań (przeprowadzonych na myszach) naukowcy odkryli, że określona grupa neuronów – odpowiadających za oddychanie – jest włączana w momencie narodzin. Aktywowany gen wytwarza neurotransmiter peptydowy o nazwie PACAP, który zostaje uwolniony w momencie, gdy dziecko przychodzi na świat.

Naukowcy ustalili, że tłumienie peptydu u myszy powoduje problemy z oddychaniem i zwiększa częstotliwość bezdechów, które są potencjalnie niebezpiecznymi przerwami w oddychaniu. Zauważono, że częstotliwość ta wzrasta wraz ze zmianami temperatury otoczenia. Te obserwacje sugerują, że problemy z układem neuropeptydowym mogą przyczyniać się do SIDS.

Nagła śmierć łóżeczkowa, czyli SIDS

SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome) to nagła, niewyjaśniona śmierć dziecka w wieku poniżej jednego roku życia. Jest to główna przyczyna umieralności niemowląt w krajach zachodnich. SIDS przypisuje się połączeniu czynników genetycznych i środowiskowych.

Więcej na temat możliwych przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej przeczytasz TUTAJ. Z kolei TUTAJ poznasz ciekawy gadżet monitorujący oddech u dziecka, który pomaga zapobiegać tragicznym przypadkom śmierci niemowląt.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.