fbpx
Przejdź do treści

Pierwsze dziecko z polskiego in vitro ma już 29 lat! [WYWIAD]

Magdalena Kołodziej, pierwsza Polka urodzona dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu przeprowadzonemu w Polsce obchodzi dziś 29 urodziny. Magdzie życzymy sto lat i pytamy, co słychać.

Ostatni raz widziałyśmy się rok temu. Przez ten czas wiele się zmieniło – nowe rządy przyniosły wygaszenie programu refundacyjnego, próbę zmiany ustawy o in vitro oraz falę strajków, jak to skomentujesz?

Magdalena Kołodziej: Faktycznie, od ostatniego roku zmieniło się wiele- na pewno nie na lepsze. Można było się spodziewać, że po wyborach dojdzie do takiej sytuacji.

Szkoda, wielka szkoda, że w momencie, kiedy świat idzie do przodu, Polska cofa się do czasów średniowiecza i zatraca to, co udało się przez tyle lat osiągnąć.

Choć i w tym wszystkim można dostrzec jakiś pozytywny aspekt. Fakt, że Polacy potrafią się jeszcze zjednoczyć i wyjść wspólnie na ulice jest niewątpliwie budujący. Nie możemy stać i przyglądać się bezczynnie, kiedy garstka zaślepionych nienawiścią osób pozbawia nas praw.

Jak myślisz, in vitro w Polsce zostanie zakazane?

Myślę, że teoretycznie będzie dozwolone, jednak wszystko wskazuje na to, że w praktyce takie leczenie nie będzie stosowane. Mam nadzieję, że to sytuacja przejściowa.

Czy świadomość Polaków w zakresie in vitro wzrasta?

Świadomość Polaków oraz poparcie tej metody leczenia stale wzrasta. Pokazują to nie tylko statystyki, ale również  rozmowy i wywiady z konkretnymi osobami.

Wróciłaś do kościoła?

Nie. Absolutnie! Czuję coraz większą złość. Kościół nie powinien mieszać się w sprawy Państwa.

Czy księża nie są w stanie przekonać swoich wiernych podczas mszy do ich zdaniem moralnego zachowania i muszą narzucać swoją dyktaturę wszystkim obywatelom, także tym niewierzącym? Czy to może taki upadek kościoła w Polsce i kurczowe próby utworzenia prawa wyznaniowego? Mam nadzieję, że taka sytuacja nie potrwa długo.

Czy przez ostatni rok zaszły w Twoim życiu istotne zmiany?

Niekoniecznie. Żyję na wysokich obrotach. Nie wiem nawet, kiedy minął ten rok

Co słychać u Ciebie? Robisz doktorat, masz dwójkę dzieci – co się zmienia, jakie masz plany?

Ostatnio w moim życiu nie zaszły żadne wielkie zmiany. Nie mam czasu na nudę, ciągle gdzieś pędzę i marzy mi się chwila odpoczynku przy dobrej książce (niekoniecznie naukowej) oraz kawie.

Jak zamierzasz spędzić 29 urodziny?

Szczerze mówiąc zupełnie o tym nie myślałam – przypomniałaś mi kilka dni temu, że się zbliżają… Nie planuję nic wielkiego, choć pewnych rzeczy mogę się spodziewać. Jak co roku o godzinie 8.45 zadzwonią moi Rodzice z życzeniami, a Mąż i Dzieciaki przygotują jakąś niespodziankę i odśpiewają mi Sto Lat przy czekoladowej Muffince.

Nie jestem obrażona na Polskę – wywiad z Magdą Kołodziej możecie przczytać w nr 12 Magazynu Chcemy Być Rodzicami (do kupienia tutaj)

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.