fbpx
Przejdź do treści

Pierwsze badanie USG w ciąży – kiedy należy je zrobić?

USG w ciąży

Badanie USG to namacalny dowód na ciążę, nic więc dziwnego, że z wielu względów jest tak istotne dla przyszłych rodziców. Warto jednak wiedzieć, kiedy zgodnie ze wskazaniami wykonuje się je po raz pierwszy i czego można się po takim badaniu spodziewać – sprawdź!

Jeżeli nie ma innych wskazań lekarskich, w przebiegu ciąży powinno się wykonać co najmniej trzy badania USG. Pierwsze z nich zalecane jest pomiędzy 11-14. tygodniem ciąży. W jego trakcie ocenie podlega m.in.:

  • wiek ciążowy
  • budowa anatomiczna płodu

sprawdzane są tzw. markery aberracji chromosomowych (jest to element przesiewowych badań związanych z zaburzeniami genetycznymi, np. trisomią 21, 18 i 13)

Warto zwrócić uwagę szczególnie na ostatni z wymienionych tu elementów. Badanie ultrasonograficzne sprawdza w tym kierunku m.in. czynność serca płodu (FHR) oraz przezierność karku płodu (NT). Oba te markery, w połączeniu z wywiadem oraz testami biochemicznymi – oceną wolnej podjednostki beta-hCG oraz białka PAPAP-A w surowicy krwi przyszłej matki – tworzą tzw. test złożony.

Co ważne, nieraz błędnie powielane jest przekonanie, iż wykonać go powinny tylko kobiety, u których występują do tego określone wskazania. Nie, jest to test zalecany każdej przyszłej mamie.

Drugie badanie USG w ciąży – tzw. „połówkowe”

Drugie badanie ultrasonograficzne przeprowadza się zaś około 18-22. tygodnia ciąży sprawdzając w tym czasie m.in. wzrastanie płodu oraz budowę narządów pod kątem występowania ewentualnych wad wrodzonych. Ocenia się wtedy czaszkę, ośrodkowy układ nerwowy płodu, twarz, szyję, szkielet, kształt klatki piersiowej, serce – jego wielkość, położenie, czynność etc. – jamę brzuszną i inne.

Podczas USG „połówkowego” można sprawdzić także płeć dziecka (powinno być to możliwe już po 14. tygodniu ciąży). Dzieje się to jednak w zależności od woli pacjentki oraz warunków badania.

Trzecie badanie USG w ciąży

Trzecie badanie powinno mieć miejsce pomiędzy 28-32. tygodniem ciąży. Ono również ocenia budowę anatomiczną płodu, jego wielkość oraz proporcje. Jest niezwykle istotne, ponieważ w tym momencie możliwe do zaobserwowania mogą być wady, które wcześniej były niedostrzegalne. Biorąc pod uwagę mózg – podczas drugiego USG jego rozwój jest na jeszcze dość wczesnym etapie, zaś około 30. tygodnia niemalże kończy się już rozwój kory mózgowej. Tego typu zmiany należy poddawać obserwacji, na co pozwala właśnie m.in. badanie USG.

Badanie USG przed 10. tygodniem ciąży

Warto zaznaczyć, iż wczesna diagnostyka ultrasonograficzna, czyli taka, która odbywa się pomiędzy 5-10. tygodniem ciąży, wykonywana jest głowicą dopochwową. Przeprowadza się ją ze wskazań lekarskich.

Co w tym czasie można zaobserwować? Około 5. tygodnia na badaniu USG powinien być uwidoczniony pęcherzyk ciążowy oraz pęcherzyk żółtkowy. Echo zarodka płodu widoczne powinno być około 5-6 tygodnia ciąży, zaś czynność serca możliwa jest do zbadania około tygodnia 6.

* Należy pamiętać, iż schemat ten inaczej wygląda w przypadku ciąży mnogiej.

Źródła:
Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
– Pietryga, M., Toboła, K., Ultrasonograficzna ocena płodu w 5.–10. tygodniu ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, strony 193–198 [dostęp: 02.10.2019] KLIK
– Węgrzyn, P., Kubaty, A., USG – co przyszła mama wiedzieć powinna, Chcemy Być Rodzicami Nr 9 (30) 2017 – do kupienia w naszym sklepie internetowym KLIK

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".