fbpx
Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u dentysty – jama ustna niemowląt pod lupą

Pierwsza wizyta u dentysty
Pierwsza wizyta u dentysty - co warto o niej wiedzieć?

Kiedy po raz pierwszy wybrać się z dzieckiem do dentysty? Po pojawieniu się wszystkich zębów mlecznych, po ukończeniu pierwszego roku życia, a może jeszcze wcześniej? Dbanie o uzębienie maluszka jest niezwykle istotne, dlatego wizyty powinny odbywać się regularnie.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Mimo iż niemowlęta przed ukończeniem pierwszego roku życia mają zaledwie kilka zębów, to pierwsza adaptacyjna wizyta u dentysty powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia. Niestety, większość rodziców decyduje się zabrać dziecko do stomatologa dopiero w momencie, gdy stan uzębienia malucha przestaje być zadowalający. To zdecydowanie za późno!

W pierwszych miesiącach życia higiena jamy ustnej niemowlęcia polega na przemywaniu dziąseł nawiniętym na palec gazikiem, zwilżonym przegotowaną wodą. Kiedy w okolicy 6. miesiąca życia pojawi się pierwszy ząbek, to znak, że czas rozpocząć przygodę ze szczoteczką (np. nakładaną na palec rodzica). Dla młodych rodziców dobór środków do higieny jamy ustnej i technika szczotkowania pierwszych ząbków to spore wyzwanie – dlatego może już na tym etapie warto skorzystać z pomocy stomatologa?

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty jest dla malucha dużym przeżyciem, podobnie jak dla jego rodziców. Nie oczekujcie, że po przekroczeniu progu gabinetu stomatologicznego dziecko chętnie otworzy buzię i pozwoli skontrolować stan swojego uzębienia. W większości przypadków na pierwszym spotkaniu lekarz nie zagląda nawet do buzi malucha, a jedynie stara się z nim zaprzyjaźnić. To jednak nie wszystko. Stomatolog wyjaśni rodzicom wszystkie kwestie związane z higieną jamy ustnej niemowlaka. Pomoże w doborze szczoteczki oraz pokaże najlepszą technikę mycia zębów. Przybliży też kwestie kolejności wyżynania się zębów, próchnicy i wad zgryzu.

Jeśli na pierwszej wizycie dentysta nie zbadał ząbków malucha, to najprawdopodobniej na drugiej podejmie już taką próbę. Stomatolog skontroluje stan uzębienia, obejrzy dziąsła, oceni stan szkliwa, a czasami wychwyci początki próchnicy, tzw. próchnicy butelkowej.

Próchnica butelkowa ma związek ze sposobem karmienia dziecka. Maluchy, które zasypiają z butelką w buzi i w nocy piją mleko modyfikowane, są o wiele bardziej podatne na gwałtowny rozwój próchnicy. W takim przypadku konieczne jest podjęcie leczenia.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się średnio co 3–5 miesięcy. Regularne wizyty pozwolą w miarę szybko wychwycić ewentualną próchnicę, która w przypadku zębów mlecznych rozwija się zdecydowanie szybciej niż w przypadku zębów stałych. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.