fbpx
Przejdź do treści

Pierwsza kąpiel po porodzie – kiedy będzie możliwa i o czym kobieta musi wiedzieć?

kąpiel
fot. unsplash.com

Kiedy kąpiel po porodzie znów będzie dla mnie możliwa? -zastanawiają się kobiety, które lada moment powitają na świecie wyczekiwanego maluszka. Wszystko uzależnione jest od rodzaju porodu, znieczulenia i ewentualnych komplikacji. Co przy tym ważne – o ile z kąpieli w wannie należy na dłuższą chwilę zrezygnować, o tyle z wzięciem prysznica nie trzeba długo czekać.

Kąpiel w wannie po porodzie drogami natury

Jeśli masz za sobą poród drogami natury, z długim zanurzaniem się w wodzie i leżeniem w wannie musisz trochę poczekać. To, kiedy znowu będzie można wskoczyć do wanny, uzależnione jest od przebiegu porodu i ewentualnych komplikacji. Jednak – dla bezpieczeństwa – przez pierwszych 6 tygodni lepiej korzystać tylko z prysznica.

Kąpiel w wannie po porodzie przez cesarskie cięcie

Po porodzie przez cesarskie cięcie młoda mama powinna unikać kąpieli w wannie do momentu, kiedy nacięcie nie zagoi się dostatecznie. Woda w wannie może przenosić bakterie, a tym samym doprowadzić do zakażenia nacięcia. Co więcej, jej wysoka temperatura może rozszerzać naczynia krwionośne i tym samym doprowadzić do niepożądanego krwawienia.

„Jeśli miałaś cięcie cesarskie, ważne jest, aby nacięcia nie zanurzać w wodzie przez 4-6 tygodni. W przeciwnym razie może to doprowadzić do infekcji” – mówi dr Nicole Williams, której słowa cytuje Romper.

Kąpiel nasiadowa po porodzie

Kąpiel nasiadowa jest naturalną metodą leczenia stosowaną nie tylko w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, ale także podczas infekcji pochwy czy bólu krocza po porodzie. Nasiadówka to ciepła (niegorąca!) kąpiel dolnych partii ciała, która zwykle trwa 15-20 minut. Do wody należy dodać zioła lub preparaty lecznicze. Pomocne mogą być m.in. rumianek czy chociażby kora dębu. Kąpiel nasiadowa z korą dębu pomaga bowiem uszczelnić naczynia krwionośne, a także łagodzi stany zapalne. Działa też antyseptycznie (podobnie jak wspomniany rumianek).

„Prawie wszystkie kobiety, które rodzą – czy to przez cesarskie cięcie, czy przez pochwę – mogą wziąć kąpiel nasiadową (…). Ten rodzaj kąpieli może działać kojąco, zmniejsza ryzyko infekcji i zwiększa przepływ krwi w okolicach krocza” – mówi dr Jane van Dis. Faktycznie, jest to taki rodzaj wsparcia kobiecego organizmu, który uważany jest za bezpieczny. Mimo wszystko, zanim go zastosujesz, skonsultuj się z położną lub lekarzem.

Co ważne, pamiętaj też, by po zakończeniu nasiadówki okryć biodra kocem lub ręcznikiem, co ochroni miejsca intymne przez nagłym obniżeniem temperatury.

Pierwszy prysznic po porodzie drogami natury

Kiedy kąpiel po naturalnym porodzie? Pierwszą kąpiel pod prysznicem młoda mama może wziąć niemalże od razu po porodzie, jak tylko będzie w stanie wstać. Przed pójściem do łazienki należy upewnić się, że nogi są stabilne i nie występują zawroty głowy. Warto skorzystać z pomocy położnej lub pielęgniarki. Ciepły prysznic nie tylko odświeża, ale także przynosi ukojenie po wyczerpującym porodzie.

„Jeśli miałeś znieczulenie zewnątrzoponowe, zalecamy zaczekanie do momentu, aż lek przeciwbólowy przestanie działać, aby mieć pewność, że możesz bezpiecznie samodzielnie stanąć” – mówi dr Romy Ghosh.

Co ważne, nawet jeśli pojawiają się w tym zakresie jakieś ograniczenia, nie należy zapominać, że troska o higienę miejsc intymnych jest w tym czasie kluczowa – trzeba utrzymywać ich czystość. Początkowo polecane jest podmywanie krocza wodą z szarym mydłem lub delikatnymi preparatami do higieny intymnej nawet po każdej wizycie w toalecie. Co istotne, należy miejsca te osuszać jednorazowym ręcznikiem, zawsze wykonując ruch od przodu do tyłu (by nie przenieść ewentualnych bakterii z odbytu do pochwy, co może wywołać infekcję).

Prysznic – pierwsza kąpiel po cesarskim cięciu

Z wzięciem prysznica po cesarskim cięciu lepiej odczekać do następnego dnia. Biorąc go pamiętaj, by osłonić opatrunek na ranie ręcznikiem. Co jednak ważne, w pierwszej kolejności należy w ogóle porozmawiać z lekarzem o tym, jak prawidłowo dbać o miejsce nacięcia.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.