fbpx
Przejdź do treści

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Przydatne wskazówki dla rodziców

Z pierwsza kąpielą noworodka można poczekać nawet 3 dni – fot. 123rf

Pierwsza kąpiel noworodka jest dla rodziców dużym wyzwaniem. To zrozumiałe, że na początku większość z nich czuje delikatny lęk i strach. Jak więc kąpać maluszka, aby nie wyrządzić mu krzywdy?

Pierwsza kąpiel noworodka – wybór wanienki

Jednym, spośród wielu niezbędnych akcesoriów w wyprawce noworodka, jest wanienka, bez której trudno wyobrazić sobie kąpiel maluszka.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wanienek. Te o uniwersalnych rozmiarach sprawdzą się zarówno dla noworodków jak i nieco większych niemowląt.

Wkładka do wanienki dla noworodka to rozwiązanie, które z całą pewnością docenią niedoświadczeni jeszcze rodzice.

Wanienki ze stojakiem do szybkiego montażu i demontażu to wspaniały pomysł, jeśli podczas kąpieli potrzebujecie podwyższenia.

Ciekawym rozwiązaniem są składane wanienki, gwarantujące oszczędność miejsca, jak i wiaderko przeznaczone już dla maluszków siedzących samodzielnie.

Stanowisko kąpielowe 

Przed przystąpieniem do kąpieli niemowlaka należy odpowiednio przygotować stanowisko, tak aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów. 

Do kąpieli przygotuj:

·      Wanienkę

·      Termometr – (temperatura wody do kąpieli powinna wynosić około 37°C)

·      Kosmetyki pielęgnacyjne

·      Ręcznik z kapturkiem

·      Pieluchę

·      Ubranko

Podczas gdy jeden z rodziców rozbiera niemowlaka, drugi szykuje wodę z wanienką do kąpieli.

Jak powinna wyglądać kąpiel?

Kąpiel powinna przebiegać w miłej i spokojnej atmosferze! Noworodka, trzymanego stabilnie pod pleckami i pośladkami, delikatnie i ostrożnie wkładamy do wanienki.

Mycie zaczynamy od najczystszych części ciała, a kończymy na najbrudniejszych. Tak więc w pierwszej kolejności myjemy twarz, następnie klatkę piersiową, plecy, rączki, nóżki, a na samym końcu pupę.

Jeśli zauważysz, że maluszek się boi, pogłaszcz go po brzuszku i postaraj się jak najszybciej skończyć kąpiel.

Bez obaw, wraz z upływem czasu niemowlę przyzwyczai się, a nawet polubi kąpiele. 

Po kąpieli 

Po kąpieli połóż maluszka na ręczniku, dokładnie owiń, a na główkę załóż kapturek. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu pachwin, paszek i uszu.

Wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie przemyj oczy – od zewnątrz do nasady nosa, tak aby zapobiec zablokowaniu kanału łzowego. Do każdego oczka użyj osobnego wacika.

Na twarz i ciało możesz nałożyć krem pielęgnacyjny.  W następnej kolejności nałóż maluszkowi pieluszkę i czyste ubranko.

Kiedy pierwsza kąpiel ?

Z pierwsza kąpielą noworodka można poczekać nawet 3 dni. Maź płodowa, znajdująca się na ciele maluszka po narodzinach, pełni wiele ważnych funkcji – jest to ochrona antybakteryjna, przeciwgrzybicza i izolacja od czynników zewnętrznych.

Nie zapominajmy jednak o okolicach pieluszkowych, które codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia powinno się przemywać ciepłą wodą.

Rodzice, którzy z pierwszą kąpielą noworodka nie chcą aż tak długo czekać, powinni wstrzymać się minimum 24 godziny.   

Jak często kąpać niemowlaka?

Nie ma potrzeby mycia całego ciała niemowlaka codziennie. Kąpiel co dwa, a nawet co trzy dni w zupełności wystarczy.

Na samym początku, kiedy maluszek ma jeszcze mało włosków, główkę można myć raz w tygodniu.

U niemowląt ilość kosmetyków do kąpieli warto ograniczyć do minimum, a podczas wyboru szczególną uwagę należy zwrócić na ich skład.

Te z parabenami, detergentami, fenoksyetanolem mogą spowodować podrażnienia, zaczerwienienia – wystrzegajcie się ich. Kosmetyków, które w swoim składzie zawierają jedynie składniki roślinne nie musicie się obawiać!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.