fbpx
Przejdź do treści

Jak myć pępek noworodka? Kilka przydatnych wskazówek

Pępek myć patyczkiem czy wacikiem? Odpowiedź znajdziesz w artykule! – fot. 123rf

Pępek to pozostałość po odpadniętej pępowinie, który stanowi pewnego rodzaju pamiątkę po życiu płodowym. Wielu przyszłych rodziców ma wątpliwości co do pielęgnacji tej newralgicznej części ciała maluszka. W jaki sposób prawidłowo myć i pielęgnować pępek? Podpowiedź znajdziesz poniżej.

Pierwsza i najważniejsza zasada mówi o tym, że pępek zawsze musi być suchy, a skóra wokół niego nie powinna być zaczerwieniona.

Pielęgnacja pępka noworodka – mycie

Lekarze nie zalecają mycia pępka patyczkiem. Przy tej metodzie pielęgnacji często może dochodzić do wycieku ropnej wydzieliny i nadkażeń z powodu niedostatecznego osuszenia pępka.

Niejednokrotnie rodzice obawiają się też, że mycie tego obszaru ciała może być bolesne dla noworodka. Dobra wiadomość jest taka, że w pępku nie ma włókiem nerwowych. Nie ma się zatem czego obawiać, dziecko z pewnością nie będzie czuło bólu!

Przy pielęgnacji warto zastosować zasadę trzech gazików. Pępek trzeba odchylić i na początku przemyć go z trzech stron gazikiem z mydłem. Następnie należy przetrzeć tę część ciała gazikiem z wodą, a na końcu użyć suchego gazika. Finalnie pępek powinien być suchy.

Czy to oznacza, że podczas kąpieli nie można moczyć pępka? Bez obaw, odrobina wody z pewnością nie zaszkodzi. Trzeba jednak pamiętać, żeby dokładnie osuszyć to miejsce przed założeniem dziecku ubranek.

Pielęgnacja pępka po kąpieli

Niegdyś po kąpieli do pielęgnacji pępka noworodka używano spirytusu. Obecnie metoda ta nie jest już raczej praktykowana ze względu na przesuszające właściwości alkoholu.

Swojego czasu popularnością cieszyła się też gencjana, czyli roztwór wodny o antyseptycznych i osuszających właściwościach. Do niewątpliwych zalet specyfiku można zaliczyć niską cenę – można go nabyć w aptece za ok. 5 zł. Lekarze odradzają jednak stosowanie gencjany do pielęgnacji pępka maluszka, ponieważ roztwór maskuje zmiany skórne i inne niepojące objawy, które mogą się pojawić np. przy nadkażeniu.

Obecnie najpopularniejszym środkiem do dezynfekcji pępka jest Octenisept. Według obowiązujących zaleceń pępek należy przemywać płynem raz dziennie, np. wieczorem. Po przemyciu trzeba zaczekać z założeniem ubranek aż pępek będzie suchy.

Co powinno zaniepokoić rodzica?

Do niepokojących symptomów należy zaliczyć:

  • zaczerwienienie pępka
  • obrzęk pępka
  • wysięk z pępka
  • podkrwawianie pępka
  • złotą wydzielina z pępka
  • bolesność przy manipulacji

Jeżeli zauważyłaś u dziecka wyżej opisane objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza!

Artykuł został napisany na podstawie wykładu lek. Moniki Działowskiej podczas szkolenia „Medyczna Akademia Mam” zorganizowanego w Warszawie 26.10.2019 r.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.