fbpx
Przejdź do treści

Picie wody w ciąży – jakie mogą być skutki, gdy jest jej zbyt mało?

picie wody w ciąży
Fot milkos/ 123RF

Czy wiesz, że woda stanowi średnio 60 proc. naszej masy ciała? Nic więc dziwnego, że jej regularne dostarczanie jest tak istotne – zwłaszcza w ciąży. Co może się stać, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości płynów?

Woda pełni szereg istotnych funkcji, a dietetycy non stop przypominają, że jest to pierwszy z elementów naszego odżywiania i stylu życia w ogóle, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Woda pomaga m.in. w trawieniu, transporcie niezbędnych składników odżywczych, detoksykacji organizmu, a także utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała.

Jakie jest zapotrzebowanie na wodę?

Wskazuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać średnio 2-2,5 litra płynów dziennie. Trudno jest określić konkretną ilość, ponieważ wpływa na nią wiele czynników – temperatura powietrza, klimat, poziom aktywności, dieta, wiek etc.

  • Jeśli spożywasz dużo błonnika, wzrasta zapotrzebowanie na wodę.
  • Duża ilość soli w diecie także wymaga większej podaży płynów.
  • Zwiększone straty wody obserwuje się również m.in. w związku z piciem alkoholu oraz w przypadku stosowania diety wyjątkowo bogatej w białko.

Wskazuje się, że kobiety w ciąży powinny wypijać 2,3 l płynów dziennie, zaś w okresie laktacji 2,7 l (mowa o wodzie wchodzącej w skład napojów oraz produktów spożywczych – podpowiadamy, że dużą zawartość wody mają np. arbuzy, truskawki czy ogórki).*

Picie wody w ciąży – gdy jest jej zbyt mało!

Jeśli dostarczamy sobie zbyt mało wody, może dojść do niebezpiecznego odwodnienia. Czy wiesz, że niedobór wody na poziomie 20 proc. masy ciała może skutkować nawet zagrożeniem życia?! Inne konsekwencje, na które uważać powinny przede wszystkim kobiety w ciąży, to:

  • przegrzanie organizmu – woda odpowiada za regulację temperatury naszego ciała. Jeśli nie dostarczamy jej w odpowiedniej ilości, może dojść do wzrostu owej temperatury. Warto, aby kobiety w ciąży unikały w związku z tym także zbyt gorących kąpieli oraz sauny.
  • bóle głowy – zbyt słabe nawodnienie zwiększa ryzyko bólu głowy i migreny (co dotyczy nie tylko ciężarnych). Dlaczego tak się dzieje? Niektóre dane wskazują, że przyczyną może być zwężenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zaburzeniami w dostarczaniu wystarczającej ilości krwi i tlenu do mózgu.
  • problemy z nastrojem – jedno z badań opublikowanych w The Journal of Nutrition wykazało, że spadek nawodnienia organizmu wpływa na osłabienie nastroju, obniżenie koncentracji, a także postrzeganie różnego rodzaju zadań jako trudniejsze, niż wydają się w sytuacji odpowiedniego nawodnienia.
  • poziom płynu owodniowego – odwodnienie może skutkować obniżeniem poziomu płynu owodniowego, który nie tylko chroni płód, lecz także umożliwia jego prawidłowy rozwój.
  • skurcze – w wyniku odwodnienia mogą u ciężarnych pojawić się skurcze, zwykle dotyczy to trzeciego trymestru. Skurcze te są przeważnie „fałszywym alarmem”. Jeśli jednak są silne lub jest ich zbyt wiele, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
  • zaparcia, skurcze łydek, obrzęk stóp – czyli typowo ciążowe dolegliwości. Zgadza się, one także mogą wynikać z wypijania zbyt małej ilości wody.
  • zwiększone ryzyko infekcji – niestety, odwodnienie wiąże się także z większym ryzykiem infekcji, m.in. dolnych dróg moczowych. W ciąży zakażenia tego rodzaju są niebezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i płodu.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak sięgnąć po szklankę wody. Trzymaj ją zawsze blisko siebie i często popijaj małymi łykami – na zdrowie!

* Jarosz, M. [red. nauk.], Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, 2012 [dostęp: 01.08.2019] LINK

Dodatkowe źródła: romper / The Journal of Nutrition

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".