fbpx
Przejdź do treści

Pessar ginekologiczny – czym jest i kiedy się go stosuje?

Pessar ginekologiczny - czym jest i kiedy się go stosuje?
Pessar ginekologiczny - czym jest i kiedy się go stosuje? || Fot: Rui Santos / 123RF

Z pojęciem pessara ginekologicznego spotyka się wiele kobiet będących w ciąży – choć nie tylko. Czym tak właściwie jest pessar ginekologiczny i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest pessar ginekologiczny?

Mały krążek w kształcie pierścienia, umieszczany przez ginekologa na szyjce macicy, nosi nazwę pessara ginekologicznego. Krążek wykonany z elastycznego sylikonu medycznego, przybiera różne kształty, dzięki czemu jest niewyczuwalny przez kobiety – jego obecność nie powoduje dyskomfortu, bólu i skrępowania.

Kiedy stosuje się pessar ginekologiczny?

  • Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Pessar ginekologiczny bardzo często stosuje się u kobiet będących w ciąży. Niewydolność szyjki macicy może doprowadzić do wcześniejszego porodu, a także do poronienia. Zdiagnozowanie tego rodzaju nieprawidłowości, nie może więc zostać zbagatelizowane. Nałożenia krążka zapobiega skracaniu się szyjki macicy, a tym samym chroni przed zbyt wczesnym porodem.

Pessar zakłada się najczęściej pomiędzy 18. a 28. tygodniem ciąży – choć jest to sprawa bardzo indywidualna. Bywa, że ginekolog decyduje się na jego wcześniejsze wykorzystanie – już nawet w 15. tygodniu. W większości przypadków krążek zdejmuje się około 37. tygodnia, kiedy dziecko jest gotowe przyjść na świat.

Przebieg zabiegu

Założenie pessara ginekologicznego jest zupełnie bezbolesne – nie wymaga podania środków znieczulających. Przed umieszczeniem krążka w pochwie, ginekolog powinien wykluczyć infekcje i stany zapalne, a na podstawie badania USG ocenić długość szyjki macicy.

Powikłania

Założenie pessara ginekologicznego zwiększa ryzyko infekcji, dlatego szczególną uwagę należy przywiązać do higieny intymnej. Aby zapobiec omawianym powikłaniom, lekarze bardzo często zalecają profilaktyczne przyjmowanie środków przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych. 

Wypadanie macicy, zwane fachowo zaburzeniem statyki narządów rodnych (ang. pelvic organ prolapse – POP) polega na wypadaniu narządów miednicy do pochwy. U kogo może wystąpić wspomniana dolegliwość? Problem ten najczęściej pojawia się u kobiet, które urodziły dziecko, w okresie menopauzalnym, cierpiących na otyłość, wykonujących prace fizyczne związane z dźwiganiem.

  • Nietrzymanie moczu

Mimowolne przesuwanie się moczu z pęcherza moczowego do cewki moczowej, skutkuje niekontrolowanym popuszczaniem moczu. Nietrzymanie moczu, według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, określane jest jednym z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku, który wywiera nacisk na jakość życia społeczeństw.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.