fbpx
Przejdź do treści

PCOS i płodność: 3 najważniejsze leki

Zespół policystycznych jajników wymaga, nie tylko radykalnej zmiany stylu życia, ale także leczenia farmakologicznego. Przedstawiamy trzy najważniejsze leki wykorzystywane w walce z PCOS.

1. Metformina

pomaga zmniejszyć wysoki poziom insuliny i ustabilizować hormony. Metformina wspomaga również uregulowanie cykli owulacyjnych.

2. Clomid

Często bywa łączony z metforminą, jednak nie jest to konieczne. Połączenie Clomidu z metforminą często pomaga kobietom z PCOS zajść szybciej w ciążę szybciej, niż gdyby zażywały samą metforminę. Niektóre kobiety, w celu przywrócenia płodności, wymagają bardzo wysokich dawek Clomidu, czasem może on powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

3. Gonadotropiny

Czyli naturalnie występujące hormony, które stymulują jajniki w celu uwolnienia komórek jajowych. Lek pomaga uregulować owulację, jeśli nie są regularnie owulacji. U kobiet z PCOS, które nie reagują na leczenie Clomid może korzystać z płodności leczenia farmakologicznego z gonadotropin.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.