fbpx
Przejdź do treści

PCOS a choroby serca – czy ich ryzyko jest podwyższone przez całe życie? Nowe badania!

PCOS a choroby serca
FotOlga Yastremska/ 123RF

Niestety, PCOS wiąże się z różnego rodzaju dodatkowymi schorzeniami. Wyniki najnowszych badań wskazują, że kobiety w wieku 30-40 lat, które mają zespół policystycznych jajników, są bardziej narażone na choroby serca niż ich rówieśniczki bez tej przypadłości. Dane opublikowało czasopismo European Journal of Preventive Cardiology.

Zespół policystycznych jajników dotyczy około 6-20 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym. Wiele z nich ma nadwagę lub otyłość, wysokie ciśnienie krwi oraz insulinooporność lub cukrzycę. Każdy z tych problemów zwiększa ryzyko chorób serca oraz udaru.

Opisywane tu badanie sprawdzało, czy ów profil ryzyka przekłada się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia właśnie chorób układu krążenia oraz – po raz pierwszy, co czyni to badanie wyjątkowo ciekawym – sprawdzono także, czy ryzyko to utrzymuje się przez całe życie. Jak podkreślają eksperci, niektóre z symptomów PCOS pojawiają się tylko w okresie rozrodczym. Czy więc ryzyko chorób serca jest większe tylko w tym czasie, czy również później?

PCOS a choroby serca – co mówią najnowsze badania?

Badanie objęło ponad 60 tys. kobiet (Skandynawek), które korzystały z leczenia niepłodności, w tym także z metody in vitro (w latach 1994-2015). Ponad 6 tys. z nich miało PCOS (10,2 proc.).

„Naukowcy wykorzystali dokumentację medyczną, aby obserwować kobiety przez dziewięć lat. W tym okresie u 2925 kobiet (4,8 proc.) rozwinęły się choroby układu krążenia” – pisze portal News Medical. Oznacza to, że kobiety z PCOS mają 19 proc. większe ryzyko choroby niż panie bez zespołu policystycznych jajników.

Co ważne, podzielono kobiety na odpowiednie grupy wiekowe. Okazało się, że kobiety mające 50 lat i więcej nie wykazywały większego ryzyka problemów sercowo-naczyniowych niż panie w ich wieku, które nie miały PCOS. Za to kobiety mające 30-40 lat rzeczywiście były bardziej narażone na obserwowane w tym badaniu problemy. Jeśli zaś chodzi o panie młodsze, wyniki nie są jasne (zbadano niewiele kobiet w tym przedziale wiekowym).

Wiedza = troska o siebie

Nie należy się jednak załamywać, ponieważ świadomość zwiększonego ryzyka różnego rodzaju problemów pozwala nam lepiej o siebie zadbać. Jak mówi dr Clare Oliver-Williams, autorka badania z University of Cambridge:Zespół policystycznych jajników nie jest wyrokiem dożywocia – jest wiele sposobów na zachowanie zdrowego serca. Małe zmiany się sumują, a wśród nich jedzenie większej ilości owoców i warzyw oraz większa ilość ćwiczeń”.

Wiele pisaliśmy m.in. właśnie o diecie oraz utrzymywaniu prawidłowej masy ciała w kontekście PCOS. Jak wyjaśnia dietetyczka, Madalena Czyrynda-Koleda: „Okazuje się, że już 10-procentowy spadek masy wpływa pozytywnie na wyregulowanie cyklu miesięcznego, pojawienie się jajeczkowania i podnosi wskaźnik uzyskanych ciąż” – mowa oczywiście o paniach, których BMI nie jest w normie. Niezależnie jednak od tego, jaki jest jego poziom, żywienie powinno być zdrowe, a białka zwierzęce lepiej zastąpić roślinnymi (więcej: TUTAJ).

Źródła: News Medical / European Society of Cardiology

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".