fbpx
Przejdź do treści

PCOS a choroby serca – czy ich ryzyko jest podwyższone przez całe życie? Nowe badania!

PCOS a choroby serca
FotOlga Yastremska/ 123RF

Niestety, PCOS wiąże się z różnego rodzaju dodatkowymi schorzeniami. Wyniki najnowszych badań wskazują, że kobiety w wieku 30-40 lat, które mają zespół policystycznych jajników, są bardziej narażone na choroby serca niż ich rówieśniczki bez tej przypadłości. Dane opublikowało czasopismo European Journal of Preventive Cardiology.

Zespół policystycznych jajników dotyczy około 6-20 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym. Wiele z nich ma nadwagę lub otyłość, wysokie ciśnienie krwi oraz insulinooporność lub cukrzycę. Każdy z tych problemów zwiększa ryzyko chorób serca oraz udaru.

Opisywane tu badanie sprawdzało, czy ów profil ryzyka przekłada się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia właśnie chorób układu krążenia oraz – po raz pierwszy, co czyni to badanie wyjątkowo ciekawym – sprawdzono także, czy ryzyko to utrzymuje się przez całe życie. Jak podkreślają eksperci, niektóre z symptomów PCOS pojawiają się tylko w okresie rozrodczym. Czy więc ryzyko chorób serca jest większe tylko w tym czasie, czy również później?

PCOS a choroby serca – co mówią najnowsze badania?

Badanie objęło ponad 60 tys. kobiet (Skandynawek), które korzystały z leczenia niepłodności, w tym także z metody in vitro (w latach 1994-2015). Ponad 6 tys. z nich miało PCOS (10,2 proc.).

„Naukowcy wykorzystali dokumentację medyczną, aby obserwować kobiety przez dziewięć lat. W tym okresie u 2925 kobiet (4,8 proc.) rozwinęły się choroby układu krążenia” – pisze portal News Medical. Oznacza to, że kobiety z PCOS mają 19 proc. większe ryzyko choroby niż panie bez zespołu policystycznych jajników.

Co ważne, podzielono kobiety na odpowiednie grupy wiekowe. Okazało się, że kobiety mające 50 lat i więcej nie wykazywały większego ryzyka problemów sercowo-naczyniowych niż panie w ich wieku, które nie miały PCOS. Za to kobiety mające 30-40 lat rzeczywiście były bardziej narażone na obserwowane w tym badaniu problemy. Jeśli zaś chodzi o panie młodsze, wyniki nie są jasne (zbadano niewiele kobiet w tym przedziale wiekowym).

Wiedza = troska o siebie

Nie należy się jednak załamywać, ponieważ świadomość zwiększonego ryzyka różnego rodzaju problemów pozwala nam lepiej o siebie zadbać. Jak mówi dr Clare Oliver-Williams, autorka badania z University of Cambridge:Zespół policystycznych jajników nie jest wyrokiem dożywocia – jest wiele sposobów na zachowanie zdrowego serca. Małe zmiany się sumują, a wśród nich jedzenie większej ilości owoców i warzyw oraz większa ilość ćwiczeń”.

Wiele pisaliśmy m.in. właśnie o diecie oraz utrzymywaniu prawidłowej masy ciała w kontekście PCOS. Jak wyjaśnia dietetyczka, Madalena Czyrynda-Koleda: „Okazuje się, że już 10-procentowy spadek masy wpływa pozytywnie na wyregulowanie cyklu miesięcznego, pojawienie się jajeczkowania i podnosi wskaźnik uzyskanych ciąż” – mowa oczywiście o paniach, których BMI nie jest w normie. Niezależnie jednak od tego, jaki jest jego poziom, żywienie powinno być zdrowe, a białka zwierzęce lepiej zastąpić roślinnymi (więcej: TUTAJ).

Źródła: News Medical / European Society of Cardiology

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".