fbpx
Przejdź do treści

Szkocja zmienia rzeczywistość! Parlament przegłosował ustawę – darmowe podpaski i tampony dla wszystkich kobiet

darmowe podpaski i tampony
Darmowe podpaski i tampony stają się szkocką rzeczywistością - kiedy będzie tak u nas? || – fot. 123RF

Darmowe podpaski i tampony? Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który zapewni powszechny dostęp do tego typu środków higieny! Czyżby temat miesiączki przechodził na nowy poziom – bez stygmatyzacji, wstydu, nierówności społecznych?

Darmowe podpaski i tampony

Ustawa dotycząca bezpłatnego dostępu do produktów higienicznych związanych z menstruacją została wczoraj – 24. listopada – przegłosowana przez szkocki parlament. Kampania na rzecz zmian w tym zakresie była z wielkim zaangażowaniem prowadzona przez Monikę Lennon ze Szkockiej Partii Pracy. Polityczka pracowała nad swobodnym dostępem do kobiecych środków higienicznych od samego początku bycia w parlamencie, czyli od 2016 roku. Kampanię wspierały też ogólnokrajowe oddolne inicjatywy. Koniec końców poskutkowało to jednogłośnym przyjęciem ustawy – „za” było 121 parlamentarzystów (zarówno z rządu, jak i opozycji) oraz brak głosów przeciw.

To znacznie zmieni życie kobiet i dziewcząt oraz każdego, kto miesiączkuje. Na poziomie społecznym i za pośrednictwem lokalnych władz już dokonał się wielki postęp w zapewnieniu każdemu szansy na godne miesiączkowanie.

Monica Lennon, The Guardian

Na skutek wprowadzonej ustawy produkty menstruacyjne (takie jak tampony i podpaski) będą dostępne bezpłatnie w szkołach, na uniwersytetach oraz w innych budynkach użyteczności publicznej. Zapewnienie ich będzie po stronie lokalnych władz oraz placówek edukacyjnych. Biorąc pod uwagę finanse, szacuje się, że rocznie będzie kosztowało to kraj około 8,7 mln £. Wiele zależy od tego, ile kobiet będzie z darmowych produktów korzystać. Prognozuje się około 20 % – statystyki pokazują, że mniej więcej tyle kobiet żyje w Szkocji we względnym ubóstwie.

Ubóstwo menstruacyjne

Temat wydaje Ci się błahy? Nic bardziej mylnego! Jedne z badań wskazały, że prawie 1 na 5 kobiet doświadczyła ubóstwa menstruacyjnego. Ma to znaczący wpływ na higienę, zdrowie somatyczne, ale też stan psychiczny.

„Ciągłe zagrożenie poczuciem nieczystości w połączeniu z wszechobecnym piętnem menstruacyjnym odbija się na poczuciu własnej wartości tych osób, ich pewności siebie, poczuciu, że można je szanować w otaczającym świecie, a nawet ich umiejętności szukania usług, szkoleń i pracy” – cytowaliśmy słowa jednej z profesorek, Marni Sommer, która badała, jak z miesiączką radzą sobie kobiety bezdomne. Dane okazały się przytłaczające – zobacz: TUTAJ.

Warto podkreślić, że w 2019 roku Anglia wprowadziła inicjatywę zapewniającą darmowe podpaski i tampony w szkołach, a w obecnym roku to samo zrobiła Nowa Zelandia. Kiedy przyjdzie pora na Polskę?

Scotland has become the first country to allow free and universal access to menstrual products, including tampons and…

Opublikowany przez CNN Wtorek, 24 listopada 2020

Źródła: rp.pl / The Guardian / CNN

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".