fbpx
Przejdź do treści

Palenie e-papierosów wpływa na erekcję?

e-papierosy papierosy nikotyna seks erekcja zaburzenia potencja impotencja dym

Palenie tytoniu od dawna znane jest jako jedna z głównych przyczyn zaburzeń erekcji i chorób układu krążenia. Nowe badanie, opublikowane w „American Journal of Preventive Medicine” ustaliło, czy istnieje podobne powiązanie wśród mężczyzn, którzy używają elektronicznych systemów dostarczania nikotyny powszechnie określanych jako e-papierosy.  

W pierwszym tego rodzaju badaniu populacyjnym naukowcy z NYU Grossman School of Medicine i Johns Hopkins University School of Medicine udowodnili wpływ palenia e-papierosów na erekcję. Dane są bardzo alarmujące, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnącą popularność tej metody zażywania nikotyny.  

Od e-papierosa możesz mieć problemy z seksem 

Zespół badawczy wykorzystał dane z Badania Populacji Oceny Tytoniu i Zdrowia (PATH), ogólnokrajowego reprezentatywnego badania 45 971 dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych, które analizuje różne zachowania związane z używaniem tytoniu i wyniki zdrowotne. Badanie to zostało ograniczone do 13 711 mężczyzn w wieku 20 lat i starszych, którzy odpowiedzieli na pytanie dotyczące zaburzeń erekcji. Prawie połowa uczestników to byli palacze papierosów, 21 procent to obecni palacze papierosów, a 14 procent używało innych wyrobów tytoniowych. 

W porównaniu z tymi, którzy nigdy nie używali e-papierosów, codzienni użytkownicy tych urządzeń byli ponad dwa razy bardziej skłonni do zgłaszania problemów z erekcją (2,2 razy w pełnej próbie i 2,4 razy w ograniczonej próbie). Aktywność fizyczna wiązała się z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń erekcji w obu próbkach populacyjnych. Co istotne, stosowanie e-papierosów wydaje się być związane z zaburzeniami erekcji niezależnie od wieku.  

Potrzebne badania kobiet 

Według badaczy jednym z ograniczeń badania jest to, że analizy opierały się na zgłaszanych przez siebie danych dotyczących stosowania e-papierosów i problemów z erekcją. Konieczne są w przyszłości badania medyczne.  

Następna faza badań, będzie więc polegała na lepszym zrozumieniu, czy niektóre rodzaje “elektronicznego dymka” mają silniejszy związek z zaburzeniami erekcji niż inne. Badacze chcą też dowiedzieć się, czy zgłaszane zaburzenia erekcji mogą być odwracalne po zaprzestaniu stosowania e-papierosów. Ponieważ to badanie dotyczy tylko mężczyzn, przyszłe badania powinny również zbadać związek między stosowaniem elektronicznych papierosów a dysfunkcjami seksualnymi u kobiet.  

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.