Kobiety, które dokładnie śledzą swój cykl i znają przybliżoną datę owulacji, najprawdopodobniej podczas jajeczkowania zauważają pewne zmiany. Zmienia się nastrój, kondycja skóry, a nawet i waga. Jednak czy owulacji towarzyszy zmęczenie i senność?
Czy owulacja powoduje senność?
Podczas owulacji w organizmie zachodzi szereg zmian. Pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia – zdolną do zapłodnienia – komórkę jajową. Jednak czy pojawia się senność?
„Nie, owulacja nie sprawia, że czujesz się senny” – mówi Romperowi położnik i ginekolog dr Lakeisha Richardson.
Większość dowodów naukowych i przeprowadzonych badań dotyczy bezsenności w okresie przedmiesiączkowym, który – co ciekawe – zaczyna się zaraz po owulacji. Wówczas poziom progesteronu wzrasta, a poziom melatoniny i kortyzolu spada – wszystkie ze wspomnianych hormonów biorą udział w cyklu snu i czuwania, a tym samym mogą przyczyniać się do zmęczenia. Podczas gdy melatonina ma właściwości indukujące sen, kortyzol jest odpowiedzialny za utrzymywanie snu. Tak więc spadki obu tych hormonów mogą prowadzić do zmęczenia i bezsenności.
„Estrogen, który jest hormonem energetycznym zapewniającym dobre samopoczucie [zaangażowany w] cykl menstruacyjny, zmniejsza się tuż przed owulacją, przyczyniając się również do odczuwania większego zmęczenia podczas owulacji” – mówi ginekolog/położnik, dr Sherry Ross.
Potencjalne przyczyny zmęczenia podczas owulacji
Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i inaczej czuje się podczas owulacji.
„Oprócz uczucia ukłucia, kobieta może mieć lekkie plamienie, może odczuwać ból głowy, zmęczenie lub nudności. Nierzadko nic nie czuje” – dodaje endokrynolog dr Julie Lamb.
Zmiany hormonalne są jedną z przyczyny zmęczenia podczas owulacji, jednak nie bez znaczenia jest np. niedokrwistość. Warto pamiętać, że efekt obniżania się estrogenów wraz z wiekiem z czasem zwiększa również uczucie zmęczenia. Ponadto kobiety w okresie menopauzy są bardziej podatne na senność wraz ze spadkiem poziomu estrogenu.
Przeprowadzone w 2014 roku badanie wykazało, że kobiety, które „oceniały swoich partnerów jako bardziej atrakcyjnych, w dni płodne sypiały mniej, podczas gdy kobiety, które twierdziły, że ich partnerzy byli mniej atrakcyjni, sypiały dłużej”. Naukowcy wysunęli teorię, że kobiety z bardziej atrakcyjnymi partnerami mniej odpoczywają ponieważ „starają się nie spać i uprawiają więcej seksu by zajść w ciążę, a te które nie starają się o dziecko, są wyspane i wypoczęte.”
Jednak oprócz zmęczenia, owulacji towarzyszą jeszcze inne nieprzyjemne objawy np. ból owulacyjny pochodzący z jajnika uwalniającego komórkę jajową.
„(…) inne klasyczne objawy cyklu [miesiączkowego] – zmiany nastroju, tkliwość piersi, uporczywe skurcze – zwykle występują w drugiej połowie cyklu i związane są z napięciem przedmiesiaczkowym (…).” – mówi ginekolog dr Adam Wolfberg.
Źródło: Romper
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!