fbpx
Przejdź do treści

Owulacja – czy naprawdę towarzyszy jej zmęczenie?

Czy zmęczenie towarzyszy owulacji?
Foto: Unsplash

Kobiety, które dokładnie śledzą swój cykl i znają przybliżoną datę owulacji, najprawdopodobniej podczas jajeczkowania zauważają pewne zmiany. Zmienia się nastrój, kondycja skóry, a nawet i waga. Jednak czy owulacji towarzyszy zmęczenie i senność?

Czy owulacja powoduje senność?

Podczas owulacji w organizmie zachodzi szereg zmian. Pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia – zdolną do zapłodnienia – komórkę jajową. Jednak czy pojawia się senność?

„Nie, owulacja nie sprawia, że czujesz się senny” – mówi Romperowi położnik i ginekolog dr Lakeisha Richardson.

Większość dowodów naukowych i przeprowadzonych badań dotyczy bezsenności w okresie przedmiesiączkowym, który – co ciekawe – zaczyna się zaraz po owulacji. Wówczas poziom progesteronu wzrasta, a poziom melatoniny i kortyzolu spada – wszystkie ze wspomnianych hormonów biorą udział w cyklu snu i czuwania, a tym samym mogą przyczyniać się do zmęczenia. Podczas gdy melatonina ma właściwości indukujące sen, kortyzol jest odpowiedzialny za utrzymywanie snu. Tak więc spadki obu tych hormonów mogą prowadzić do zmęczenia i bezsenności.

Estrogen, który jest hormonem energetycznym zapewniającym dobre samopoczucie [zaangażowany w] cykl menstruacyjny, zmniejsza się tuż przed owulacją, przyczyniając się również do odczuwania większego zmęczenia podczas owulacji” – mówi ginekolog/położnik, dr Sherry Ross. 

Potencjalne przyczyny zmęczenia podczas owulacji

Warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i inaczej czuje się podczas owulacji.

„Oprócz uczucia ukłucia, kobieta może mieć lekkie plamienie, może odczuwać ból głowy, zmęczenie lub nudności. Nierzadko nic nie czuje” – dodaje endokrynolog dr Julie Lamb.

Zmiany hormonalne są jedną z przyczyny zmęczenia podczas owulacji, jednak nie bez znaczenia jest np. niedokrwistość. Warto pamiętać, że efekt obniżania się estrogenów wraz z wiekiem z czasem zwiększa również uczucie zmęczenia. Ponadto kobiety w okresie menopauzy są bardziej podatne na senność wraz ze spadkiem poziomu estrogenu.

Przeprowadzone w 2014 roku badanie wykazało, że kobiety, które „oceniały swoich partnerów jako bardziej atrakcyjnych, w dni płodne sypiały mniej, podczas gdy kobiety, które twierdziły, że ich partnerzy byli mniej atrakcyjni, sypiały dłużej”. Naukowcy wysunęli teorię, że kobiety z bardziej atrakcyjnymi partnerami mniej odpoczywają ponieważ „starają się nie spać i uprawiają więcej seksu by zajść w ciążę, a te które nie starają się o dziecko, są wyspane i wypoczęte.”

Jednak oprócz zmęczenia, owulacji towarzyszą jeszcze inne nieprzyjemne objawy np. ból owulacyjny pochodzący z jajnika uwalniającego komórkę jajową.

 „(…) inne klasyczne objawy cyklu [miesiączkowego] – zmiany nastroju, tkliwość piersi, uporczywe skurcze – zwykle występują w drugiej połowie cyklu i związane są z napięciem przedmiesiaczkowym (…).” – mówi ginekolog dr Adam Wolfberg.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.