fbpx
Przejdź do treści

Owulacja bez tajemnic, czyli wiedza która ułatwi starania o dziecko

Kobieta z brzuchem ciążowym

Wiele kobiet wyczekuje jej każdego miesiąca, żeby rozpocząć starania o dziecko. Część korzysta z kalendarzyka, inne robią testy, a pozostałe bacznie obserwują swój organizm. Jak sprawdzić, kiedy jest owulacja

1. Lekcja biologii

Na początek kilka słów teorii. Jako pierwsza z pomocą przychodzi niezawodna Wikipedia. „Owulacja, jajeczkowanie (łac. ovulatio) – jeden z elementów cyklu miesiączkowego (efektem owulacji jest uwolnienie gamet żeńskich czyli komórek jajowych).” – czytamy w internetowej encyklopedii. Przeciętnemu człowiekowi czy początkującej „starczce” definicja niewiele tłumaczy. Tymczasem owulacja jest niezbędnym procesem, aby kobieta mogła zajść w ciążę. W trakcie owulacji pęka pęcherzyk Graafa i uwalniana jest komórka jajowa gotowa do zapłonienia.

2. Termin

Wróćmy znów do Wikipedii, bo nawet tam możemy przeczytać najważniejsze „U kobiet owulacja występuje co ok. 28 dni, mniej więcej między 13. a 15. dniem przed wystąpieniem krwawienia.” I najistotniejsze, co wie nawet Wikipedia

 „Niepoprawnym jest stwierdzenie, że jajeczkowanie ma miejsce w połowie cyklu, ponieważ długości jego trwania są zróżnicowane.”

Niektóre kobiety bezbłędnie wyczuwają moment pęknięcia pęcherzyka Graafa, jednak niewiele ich jest… Większość nie wie, kiedy jest owulacja. A spora część, która mimo, że nie wie kiedy dochodzi do owulacji, uważa, że wie i nakłada reżim na seks. Koło się zamyka – zamiast trafić idealnie w owulacje, omijają ją.

Ustalenie dokładnego terminu jajeczkowania jest bardzo trudne. Niestety nie wszystko zależy od nas samych, a natura bywa sprytniejsza niż ludzie. Stresujący czas w pracy, napięcia rodzinne, zwykłe przeziębienie, zmęczenie, zmiana klimatu, dieta – na owulacje może wpłynąć wszystko. A nasz organizm za nas decyduje, kiedy jesteśmy gotowe na dziecko.

3. Ciężka matematyka

Jak wyliczyć owulację? Pomocny może okazać się słynny kalendarzyk. Żeby był miarodajny trzeba prowadzić go min. trzy miesiące. Dni płodne możesz obliczyć na podstawie swojego najkrótszego i najdłuższego cyklu. Pierwszy dzień dni płodnych można wyznaczyć przez odjęcie 20 dni od długości najkrótszego cyklu. Na przykład, jeśli Twój najkrótszy cykl trwał 29 – 20 = 9 , a więc dziewiąty dzień cyklu, będzie pierwszym z dni płodnych. Natomiast ostatni dzień płodny możesz wyznaczyć poprzez odjęcie 11 dni od swojego najdłuższego cyklu. Na przykład 32 – 11 = 21, czyli 21. dzień będzie ostatnim dniem płodnym.

Zanim jednak zaczniesz kreślić na kartkach wykresy, stawiać kropki, szkicować i rysować wypróbuj mobilne aplikacje i internetowe kalendarzyki. Jest sprawniej, szybciej i same się przypominają.

4. Sprawdzam!

Testy owulacyjne są jedną z prostszych metod obserwacji cyklu. Wyglądem i sposobem użycia przypominają testy ciążowe. Testy owulacyjne wykrywają zawartość lutropiny w moczu. Hormon luteinizującey w zapisie skróconym „LH” powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa. Stężenie LH wzrasta na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Najlepiej wykonać test owulacyjny na 2-3 dni przed owulacją. Jeśli Twój cykl jest prawidłowy nie musisz wykonywać go codziennie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.