fbpx
Przejdź do treści

Otyłość zwiększa ryzyko zaburzeń rozrodczych kobiet 

otyłość ryzyko zaburzeń rozrodczych
Foto: 123RF

Zaburzenia układu rozrodczego kobiet są powszechnymi schorzeniami wpływającymi na zdrowie i samopoczucie wielu osób. Jednak rola otyłości w rozwoju kobiecych zaburzeń rozrodczych wciąż jest niedostatecznie zbadana. Nowe badania rzucają więcej światła na tę problematykę. Pamiętajmy, że najważniejszy dla zdrowia jest ruch, wypoczynek i dieta.

Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kobiecych zaburzeń rozrodczych, jednak dokładne mechanizmy pozostały niejasne. Badanie autorstwa Samvidy Venkatesh z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii sugeruje związek etiologiczny między otyłością a szeregiem schorzeń układu rozrodczego kobiet, ale zakres tego związku różni się w zależności od schorzenia. Jego wyniki opublikowano w PLOS Medicine.

Otyłość negatywnie wpływa na żeński układ rozrodczy?

Aby zbadać związki przyczynowe między otyłością, hormonami metabolicznymi i zaburzeniami rozrodu kobiet, naukowcy przeprowadzili randomizacyjne badanie mendlowskie na 257 193 kobietach pochodzenia europejskiego w wieku 40-69 lat. Informacje pochodziły z UK Biobank, dużej biomedycznej bazy danych zawierającej informacje medyczne, środowiskowe i genetyczne uczestników. Następnie badacze stworzyli model statystyczny, aby oszacować związek wskaźnika masy ciała i stosunku talii do bioder z ryzykiem wielu chorób układu rozrodczego kobiet, w tym endometriozy, obfitych krwawień miesiączkowych, stanu przedrzucawkowego i bezpłodności.  

Naukowcy odkryli powiązania obserwacyjne między otyłością a szeregiem kobiecych zaburzeń rozrodczych, w tym mięśniaków macicy, zespołu policystycznych jajników, obfitych krwawień miesiączkowych i stanu przedrzucawkowego. Odkryli również, że niektóre dziedziczne zmiany genetyczne związane z otyłością są również związane z zaburzeniami rozrodu kobiet, ale siła tych powiązań różniła się w zależności od rodzaju otyłości i stanu rozrodu. Badanie miało kilka ograniczeń, takich jak niska częstość występowania zaburzeń rozrodu kobiet wśród uczestników oraz brak danych dotyczących wskaźnika masy ciała i stosunku talii do bioder przed wystąpieniem choroby.  

Dostarczamy dowodów genetycznych na to, że zarówno uogólniona, jak i centralna otyłość odgrywają rolę w szerokim zakresie kobiecych schorzeń układu rozrodczego, ale zakres tego powiązania różni się znacznie między schorzeniami. Nasze wyniki sugerują potrzebę zbadania mechanizmów pośredniczących związki przyczynowe nadwagi i otyłości ze zdrowiem ginekologicznym w celu określenia celów zapobiegania i leczenia chorób.

napisali we wnioskach badacze.  

Ginekolodzy jak mantrę powtarzają o istotności zbilansowanej diety dla zajścia w ciążę i zdrowego układu rozrodczego. Niestety, wciąż wiele osób sięga po produkty, których powinni się wystrzegać. Przede wszystkim są to produkty wysoko przetworzone, tłuste i słodkie przekąski, słodzone napoje.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.