Zaburzenia układu rozrodczego kobiet są powszechnymi schorzeniami wpływającymi na zdrowie i samopoczucie wielu osób. Jednak rola otyłości w rozwoju kobiecych zaburzeń rozrodczych wciąż jest niedostatecznie zbadana. Nowe badania rzucają więcej światła na tę problematykę. Pamiętajmy, że najważniejszy dla zdrowia jest ruch, wypoczynek i dieta.
Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kobiecych zaburzeń rozrodczych, jednak dokładne mechanizmy pozostały niejasne. Badanie autorstwa Samvidy Venkatesh z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii sugeruje związek etiologiczny między otyłością a szeregiem schorzeń układu rozrodczego kobiet, ale zakres tego związku różni się w zależności od schorzenia. Jego wyniki opublikowano w PLOS Medicine.
Otyłość negatywnie wpływa na żeński układ rozrodczy?
Aby zbadać związki przyczynowe między otyłością, hormonami metabolicznymi i zaburzeniami rozrodu kobiet, naukowcy przeprowadzili randomizacyjne badanie mendlowskie na 257 193 kobietach pochodzenia europejskiego w wieku 40-69 lat. Informacje pochodziły z UK Biobank, dużej biomedycznej bazy danych zawierającej informacje medyczne, środowiskowe i genetyczne uczestników. Następnie badacze stworzyli model statystyczny, aby oszacować związek wskaźnika masy ciała i stosunku talii do bioder z ryzykiem wielu chorób układu rozrodczego kobiet, w tym endometriozy, obfitych krwawień miesiączkowych, stanu przedrzucawkowego i bezpłodności.
Naukowcy odkryli powiązania obserwacyjne między otyłością a szeregiem kobiecych zaburzeń rozrodczych, w tym mięśniaków macicy, zespołu policystycznych jajników, obfitych krwawień miesiączkowych i stanu przedrzucawkowego. Odkryli również, że niektóre dziedziczne zmiany genetyczne związane z otyłością są również związane z zaburzeniami rozrodu kobiet, ale siła tych powiązań różniła się w zależności od rodzaju otyłości i stanu rozrodu. Badanie miało kilka ograniczeń, takich jak niska częstość występowania zaburzeń rozrodu kobiet wśród uczestników oraz brak danych dotyczących wskaźnika masy ciała i stosunku talii do bioder przed wystąpieniem choroby.
Dostarczamy dowodów genetycznych na to, że zarówno uogólniona, jak i centralna otyłość odgrywają rolę w szerokim zakresie kobiecych schorzeń układu rozrodczego, ale zakres tego powiązania różni się znacznie między schorzeniami. Nasze wyniki sugerują potrzebę zbadania mechanizmów pośredniczących związki przyczynowe nadwagi i otyłości ze zdrowiem ginekologicznym w celu określenia celów zapobiegania i leczenia chorób.
– napisali we wnioskach badacze.
Ginekolodzy jak mantrę powtarzają o istotności zbilansowanej diety dla zajścia w ciążę i zdrowego układu rozrodczego. Niestety, wciąż wiele osób sięga po produkty, których powinni się wystrzegać. Przede wszystkim są to produkty wysoko przetworzone, tłuste i słodkie przekąski, słodzone napoje.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!