fbpx
Przejdź do treści

Utrata wagi tuż przed poczęciem. Jak wpływa na płodność? 

otyłość waga bmi ciąża poród w ciąży masa ciałaotyłość ryzyko zaburzeń rozrodczych
Fot.: Pixabay.com

Pracownicy służby zdrowia często zachęcają kobiety z otyłością do utraty wagi przed próbą poczęcia lub rozpoczęcia leczenia niepłodności. Okazuje się, że proces ten powinien być przeprowadzony znacznie wcześniej.  

Nowe ogólnokrajowe badanie przeprowadzone przez Penn State College of Medicine w USA wykazało, że kobiety z otyłością i niewyjaśnioną niepłodnością, które schudły przed rozpoczęciem leczenia niepłodności, nie miały większej szansy na urodzenie zdrowego dziecka niż te, które nie schudły przed rozpoczęciem terapii. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.

Otyłość społeczną plagą wpływającą na płodność 

Szacuje się, że czterdzieści procent amerykańskich kobiet w wieku od 20 do 40 lat cierpi na otyłość. Przypadłość ta jest związana z problemami z zajściem w ciążę, powikłaniami ciąży i jej utratą. W rezultacie kobiety często otrzymują wskazówki, jak schudnąć przed poczęciem, aby zwiększyć swoje szanse na urodzenie zdrowego dziecka.  

Dr Richard Legro, profesor i przewodniczący Wydziału Położnictwa i Ginekologii w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center, prowadził wieloośrodkowe badanie z udziałem ponad 300 kobiet z otyłością i niewyjaśnioną niepłodnością. Celem była ocena, czy ukierunkowana utrata masy ciała przed leczeniem niepłodności może zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.

Uczestniczki miały wskaźnik masy ciała większy lub równy 30 kg/m2 przy regularnej owulacji i co najmniej roczną historię niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie. Kobiety z brakiem jajeczkowania i brakiem równowagi hormonalnej nie kwalifikowały się do udziału w badaniu.

Uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy. Jedna grupa przestrzegała protokołu zwiększonej aktywności fizycznej i ukierunkowanej utraty masy ciała poprzez zamienniki posiłków i leki. Z kolei członkinie drugiej grupy zwiększały aktywność fizyczną bez kierowanej utraty wagi. Kobiety ukończyły te programy w ciągu 16 tygodni przed rozpoczęciem trzech cykli terapii niepłodności, na którą składała się stymulacja jajników i inseminacja domaciczna.  

Odchudzać trzeba się wcześniej? 

Członkinie grupy, która odchudzała się, straciły średnio 7% masy ciała, podczas gdy pozostałe uczestniczki nie doświadczyły znaczącej utraty wagi. Mimo to, nie zaobserwowano istotnej różnicy w częstości zdrowych ciąż i porodów między obiema grupami. Według badaczy, wyniki dodają coraz więcej dowodów na to, że zdrowe porody nie są bardziej prawdopodobne u kobiet z otyłością, które schudły przed rozpoczęciem leczenia niepłodności, niż u tych, które nie schudły przed poczęciem.  

Chociaż utrata masy może nie zwiększać szans kobiety z otyłością na urodzenie zdrowego dziecka, naukowcy zauważyli, że mogą one przynieść inne korzyści zdrowotne tym kobietom, jeśli schudną. Niektóre kobiety w grupie odchudzającej miały obniżone ciśnienie krwi i zmniejszony obwód talii, co wpływa na prawidłowy przebieg ciąży.

Autor: pc

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.