fbpx
Przejdź do treści

Otyłość dzieci nie zależy od BMI matki? 

bmi waga matki urodzeniowa dziecko dziecka otyłość
Foto: 123RF

Naukowcy z University of Bristol i Imperial College London odkryli, że wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) matki przed ciążą i w czasie jej trwania nie jest główną przyczyną wysokiego BMI u ich potomstwa. Wskazuje to, że otyłość u dzieci i młodzieży jest bardziej prawdopodobna być wynikiem czynników związanych ze stylem życia.  

Badanie zostało opublikowane w BMC Medicine. Do jego powstania wykorzystano dane z dwóch badań – Children of the 90s z University of Bristol oraz Born in Bradford w Bradford Teaching Hospitals NHS Foundation Trust.  

Wyższe BMI matki = większa szansa na otyłość? 

Wiadomo, że wyższe BMI matki przed lub w czasie ciąży wiąże się z wyższym BMI u dzieci. Jednak dotąd nie było jasne, w jakim stopniu masa ciała matki powoduje otyłość w dzieciństwie lub czy jest to spowodowane czynnikami środowiskowymi i stylem życia po zapłodnieniu i porodzie. 

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Bristolu zmierzył zmienność genów, aby określić wpływ ekspozycji na wynik. Przyjrzeli się masie urodzeniowej i BMI w wieku 1 i 4 lat zarówno u dzieci uczestniczących w obu wziętych pod uwagę badaniach, a także BMI w wieku 10 i 15 lat w przypadku dzieci jedynie z badania Children of the 90s.  

Znaczący wpływ stylu życia na otyłość dzieci

Naukowcy stwierdzili, że istnieje umiarkowany związek przyczynowy między BMI matki a masą urodzeniową dzieci, jednak w większości starszych grup wiekowych nie stwierdzili silnego związku przyczynowego.  

Odkryliśmy, że jeśli kobiety są cięższe na początku ciąży, nie jest to skorelowane z przyszłą wagą dzieci jako nastolatków. Bardziej otyłość wynika ze stylu życia. Aby zapobiegać otyłości, konieczne będzie wspieranie kobiet i mężczyzn w każdym wieku w utrzymaniu prawidłowej wagi. Nie wystarczy skupić się na kobietach wchodzących w ciążę. Mimo to istnieją dobre dowody na to, że otyłość matek powoduje inne problemy zdrowotne dla matek i dzieci – poza otyłością potomstwa. Tak więc przyszłe matki powinny być nadal zachęcane i wspierane w utrzymaniu prawidłowej wagi.  

-wyjaśnia dr Tom Bond, główny autor, starszy pracownik naukowy z University of Bristol. 

Foto: pc

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.