Naukowcy z University of Bristol i Imperial College London odkryli, że wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) matki przed ciążą i w czasie jej trwania nie jest główną przyczyną wysokiego BMI u ich potomstwa. Wskazuje to, że otyłość u dzieci i młodzieży jest bardziej prawdopodobna być wynikiem czynników związanych ze stylem życia.
Badanie zostało opublikowane w BMC Medicine. Do jego powstania wykorzystano dane z dwóch badań – Children of the 90s z University of Bristol oraz Born in Bradford w Bradford Teaching Hospitals NHS Foundation Trust.
Wyższe BMI matki = większa szansa na otyłość?
Wiadomo, że wyższe BMI matki przed lub w czasie ciąży wiąże się z wyższym BMI u dzieci. Jednak dotąd nie było jasne, w jakim stopniu masa ciała matki powoduje otyłość w dzieciństwie lub czy jest to spowodowane czynnikami środowiskowymi i stylem życia po zapłodnieniu i porodzie.
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Bristolu zmierzył zmienność genów, aby określić wpływ ekspozycji na wynik. Przyjrzeli się masie urodzeniowej i BMI w wieku 1 i 4 lat zarówno u dzieci uczestniczących w obu wziętych pod uwagę badaniach, a także BMI w wieku 10 i 15 lat w przypadku dzieci jedynie z badania Children of the 90s.
Znaczący wpływ stylu życia na otyłość dzieci
Naukowcy stwierdzili, że istnieje umiarkowany związek przyczynowy między BMI matki a masą urodzeniową dzieci, jednak w większości starszych grup wiekowych nie stwierdzili silnego związku przyczynowego.
Odkryliśmy, że jeśli kobiety są cięższe na początku ciąży, nie jest to skorelowane z przyszłą wagą dzieci jako nastolatków. Bardziej otyłość wynika ze stylu życia. Aby zapobiegać otyłości, konieczne będzie wspieranie kobiet i mężczyzn w każdym wieku w utrzymaniu prawidłowej wagi. Nie wystarczy skupić się na kobietach wchodzących w ciążę. Mimo to istnieją dobre dowody na to, że otyłość matek powoduje inne problemy zdrowotne dla matek i dzieci – poza otyłością potomstwa. Tak więc przyszłe matki powinny być nadal zachęcane i wspierane w utrzymaniu prawidłowej wagi.
-wyjaśnia dr Tom Bond, główny autor, starszy pracownik naukowy z University of Bristol.
Foto: pc
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!