fbpx
Przejdź do treści

Otyłość ciężarnej to ryzyko chorób układu krążenia u potomstwa przez całe życie

otyłość ciąża w ciąży badania na myszach myszy otyłość ryzyko zaburzeń rozrodczych
Foto: 123RF

Według nowego badania na myszach otyłość matek upośledza zdrowie serca i funkcję płodu. Badanie opublikowano w The Journal of Physiology. Naukowcy wykazali, że otyłość matek powoduje zmiany molekularne w sercu płodu, co znacznie zwiększa ryzyko problemów kardiologicznych u potomstwa w późniejszym życiu. To pierwsze badanie, które pokazuje, że serce jest „zaprogramowane” przez składniki odżywcze, które otrzymuje w życiu płodowym.

Zmiany w ekspresji genów przesunęły preferencje żywieniowe serca dalej w kierunku tłuszczu i z dala od cukru. W rezultacie serca płodów otyłych samic myszy były większe, ważyły ​​więcej, miały grubsze ściany i wykazywały oznaki stanu zapalnego. Zmniejszona w ten sposób została skuteczność skurczu serca i pompowania krwi w całym ciele.

Myszy jedzące jak ludzie?

Naukowcy z University of Colorado w USA wykorzystali model mysi, który odwzorowuje fizjologię matki i transport składników odżywczych przez łożysko u otyłych kobiet. Samice myszy otrzymywały dietę o wysokiej zawartości tłuszczu wraz z napojem słodzonym, co odpowiada regularnemu spożywaniu przez człowieka burgera, chipsów i napoju gazowanego (1500 kcal). Stosowano tę dietę, aż rozwinęła się otyłość, charakteryzująca się 25% przyrostem pierwotnej masy ciała. Pozostałych 50 samic myszy karmiono dietą kontrolną.

Potomstwo było badane podczas ciąży, a także po urodzeniu w 3, 6, 9 i 24 miesiącu życia przy użyciu technik obrazowania, w tym echokardiografii i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Naukowcy przeanalizowali geny, białka i mitochondria myszy.

Co ciekawe, chociaż zarówno potomstwo płci męskiej, jak i żeńskiej matek z otyłością miało upośledzoną czynność serca, istniały różnice w progresji między płciami. Samce były upośledzone od samego początku, u samic czynność serca kobiet pogarszała się z wiekiem. Różnica płci w trwałym upośledzeniu zdrowia i funkcji układu sercowo-naczyniowego może być spowodowana estrogenem. Wyższe poziomy u młodych samic pomagają chronić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wraz z wiekiem podaż hormonów się zmniejsza i również u przedstawicielek płci żeńskiej rozwijały się problemy kardiologiczne.

Molekularna przyczyna różnic między płciami nie jest jeszcze poznana.

Otyłość w ciąży problemem XXI wieku

Nasze badania wskazują na mechanizm łączący otyłość matki z chorobą kardiometaboliczną w następnym pokoleniu. Jest to ważne, ponieważ otyłość gwałtownie rośnie w populacji ludzkiej i dotyka prawie jednej trzeciej kobiet w wieku rozrodczym. Badania torują drogę do leczenia, aby zapobiegać chorobom kardiometabolicznym w późniejszym okresie życia, które są kosztowne dla służby zdrowia i wpływają na jakość życia wielu ludzi. Możemy na przykład zaoferować bardziej dostosowane porady dotyczące żywienia dla matek lub opracować nowe leki ukierunkowane na metabolizm w sercu płodu.

-wyjaśnia dr Owen Vaughan z University of Colorado, USA

Naukowcy zaznaczają, że myszy mają krótsze ciąże, więcej potomstwa i inną dietę, więc potrzebne byłyby dalsze badania z udziałem ludzkich ochotników, aby przenosić wyniki do zaleceń zdrowotnych dla kobiet. Należy również przeprowadzić badania dotyczące mechanizmu łączącego otyłość matki i czynność serca potomstwa oraz dokładnie określić odpowiedzialne za to molekuły.

Autor: pc

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.