fbpx
Przejdź do treści

Otyłość a trudności w trakcie porodu

Naukowcy zidentyfikowali w mięśniu macicy pewnego rodzaju “przełącznik”, który odgrywa kluczową rolę podczas porodu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Communications wskazuje również na to, że u kobiet z nadwagą przełącznik jest wadliwy. To odkrycie może wyjaśniać, dlaczego kobiety z nadwagą w trakcie porodu częściej doświadczają nieregularnych skurczy i są bardziej skłonne do decydowanie się na cesarskie cięcie, niż inne kobiety.

Powszechnie wiadomo, że silne, rytmiczne skurcze macicy umożliwiają główce dziecka rozszerzenie szyjki macicy. Jednakże aż do teraz nie było wiadome, co kontroluje te skurcze.

Badanie, przeprowadzone przez badaczy i specjalistów z Monash University, Royal Women’s Hospital oraz Hunter Medical Research Institute wykazało, że odpowiada za to kanał potasowy w macicy (hERG).

Podczas ciąży, hERG tłumi skurcze i zapobiega  przedwczesnemu porodowi. Natomiast, na początku porodu, białko działa jako swego rodzaju “przełącznik”, który hamuje działanie hERG, co inicjuje rozpoczęcie porodu.

Zespół prowadzony przez profesor Helenę Parkington z School of Biomedical Sciences w Monash University odkrył, że u kobiet z nadwagą ten “przełącznik” nie działa hamująco na hERG.

“Od dawna wiadomo, że kobiety z nadwagą są znacznie bardziej narażone na komplikacje w czasie ciąży i porodu – ale nie zawsze wiemy dlaczego”, powiedziała prof. Parkington.

Źródło: https://www.medicalnewstoday.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.