fbpx
Przejdź do treści

Oto jeden z największych noworodków w naszym kraju! Poznajcie Maję – ważyła niemal 7 kg

urodzeniowa masa ciała
FotIvan Volozhanin/ 123RF

Noworodek, który pije tyle, co dziecko w wieku czterech miesięcy? Poznajcie Maję, która wczoraj urodziła się w Piekarach Śląskich – jest jednym z największych maluchów, jakie przyszły na świat w naszym kraju. Waży niemal 7 kg i mierzy 66 cm! Zarówno ona, jak i mama czują się dobrze.

Największy noworodek w Polsce? Prawie!

Dokładna waga Mai wyniosła po urodzeniu 6860 gramów. Owszem, lekarze spodziewali się, że będzie dzieckiem o sporych rozmiarach, lecz jej finalna masa ciała była sporym zaskoczeniem. „Spodziewaliśmy się, że dziecko będzie duże, ale nie, że aż tak duże. Rzadko rodzą się dzieci takiej wielkości. To – jak wynika z mojej wiedzy – jedno z największych dzieci urodzonych w Polsce” – słowa Dariusz Piechy, kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego w piekarskim szpitalu, cytuje tvn24.pl.

Dziewczynka pojawiła się na świecie drogą cesarskiego cięcia. Jej mama nie miała żadnych obciążeń zdrowotnych, a nieraz bywa, że tak duże dzieci rodzą kobiety, które mają cukrzycę (nieprawidłowo leczoną). Chociaż wszystko jest w jak najlepszym porządku, świeżo upieczona mama Mai potrzebuje wsparcia. Dziewczynka musi być dokarmiana, ponieważ pije tyle, co niemowlę mające cztery miesiące! Mama na ten moment nie jest w stanie jej wykarmić. Co ciekawe, Maja ma dwóch starszych braci – obaj przyszli na świat mając około 5 kg.

Urodzeniowa masa ciała – co warto o niej wiedzieć?

Średnio masa ciała noworodka wynosi 3,3-3,6 kg (chłopcy są zwykle nieco ciężsi). Dzieci, które rodzą się o takich wymiarach należą do grupy noworodków eutroficznych – ich masa ciała jest prawidłowa dla danego wieku ciążowego (pomiędzy 10. a 90. centylem lub mieści się w przedziale 2,5-4 kg dla ciąży pojedynczej i 2,2-4 kg dla mnogiej).

Noworodek o zbyt niskiej masie urodzeniowej (hipotroficzny) waży poniżej 2,5 kg, a o zbyt wysokiej (noworodek hipertroficzny/ makrosomiczny) powyżej 4 kg. Co istotne, przez pierwsze dni życia noworodki tracą nieco na wadze: „Utrata masy ciała noworodka w większości przypadków wynosi od 5 do 10%, w porównaniu do wagi urodzeniowej. Spadek wagi rozpoczyna się nawet kilka godzin po narodzinach, a swój szczyt osiąga zazwyczaj w trzeciej dobie życia” – o spadku masy ciała w pierwszych dniach życia dziecka pisaliśmy więcej: TUTAJ.

NO I MAMY ZDJĘCIE MAI…jednego z największych noworodków w Polsce. Maja na świat przyszła 3 sierpnia br. Waży 6 kg 860…

Opublikowany przez Piekarskie Centrum Medyczne Wtorek, 4 sierpnia 2020

Źródła: tvn24.pl / Piekarskie Centrum Medyczne Facebook

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".