fbpx
Przejdź do treści

Ostuda ciążowa – czym jest i jak się jej pozbyć?

ostuda melasma

Ostuda ciążowa, zwana też melasmą, często jest koszmarem kobiet planujących ciążę. Czym jednak są te „owiane grozą” przebarwienia i jak z nimi postępować?

Co to jest ostuda ciążowa? Ostuda, zwana też melasmą, to przebarwienia, które pojawiają się na twarzy – głównie w okolicach ust, na policzkach, czole i skroniach. Plamy mają zwykle kolor brązowy lub szary. Często, przez swoje symetryczne pojawianie się, tworzą tzw. maskę ciążową. Co ważne, ostuda pojawia się nie tylko w ciąży, ale jest to ważny czynnik predysponujący do jej wystąpienia. 

Na początku drugiego trymestru 

Ostuda pojawia się zazwyczaj podczas drugiego trymestru ciąży. Zazwyczaj są to okolice 12-18 tygodnia. Przebarwienia utrzymują się aż do porodu. Z tą przypadłością częściej mierzą się kobiety o ciemnej karnacji. Przyczyną powstawania jest gospodarka hormonalna podczas ciąży – szczególne znaczenie ma tutaj podwyższony poziom estrogenów. Nadmiar hormonów pobudza produkcje melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. Powoduje to nierówne rozprowadzanie barwnika w naskórku, co prowadzi do powstawania plam na skórze.

Przede wszystkim obejmują one twarz, głównie w obrębie czoła, skroni, policzków, nad górną wargą oraz miejscowo na szyi. Plamy te powiększają się pod wpływem promieniowania UV, dlatego są lepiej widoczne latem.  

Ostuda – jak zapobiegać? 

Ostuda jest procesem naturalnym i znika po porodzie. Zazwyczaj wystarcza kilka lub kilkanaście tygodni, by plamy całkowicie zniknęły. Niestety, nie mamy wpływu na to, czy i kiedy pojawi się ostuda. Należy pamiętać, że większość preparatów rozjaśniających skórę zawiera substancje takie jak hydrochinon czy retinoidy, które są zakazane lub niewskazane w ciąży. Nie należy więc stosować żadnych kremów i lekarstw bez konsultacji z lekarzem – lepiej zaczekać aż ostuda sama ustąpi. Jeżeli jednak przypadłość staje się irytująca, należy skonsultować się z dermatologiem.

Ważne jest za to, by w trakcie ciąży stosować krem z mocnym filtrem mineralnym – SPF 50+. Lepiej też unikać słońca, nawet w dość pochmurne dni – rozwiązaniem dla aktywnych może być zakrywający twarz kapelusz z dużym rondem. Kremy z filtrem musza być natomiast stosowane przez cały rok – nie tylko latem. Jeżeli przebarwienia skóry nie miną kilka miesięcy po porodzie, należy się skonsultować z lekarzem – przebarwienia mogą być wynikiem różnego rodzaju stanów chorobowych czy niedoborów składników odżywczych.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.