fbpx
Przejdź do treści

Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży, wirus hsv
fot. 123rf.com

Opryszczka budzi lęk i niepokój u kobiet będących w ciąży. Zastanówmy się, czy to tylko defekt kosmetyczny, czy wirus, który może zaszkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku?

Rodzaje opryszczki  

Opryszczka, zwana potocznie zimnem, to choroba wirusowa błon śluzowych. Statystyki pokazują, że zmaga się z nią aż około 80% populacji. 

Wyróżniamy dwa typy opryszczki HSV:

  • HSV typu 1 – opryszczka wargowa, powodująca owrzodzenie w okolicy ust. W przypadku, gdy wirus HSV1 był aktywny przed ciążą, nie jest groźny dla rozwijającego się płodu. Wirus opryszczki wargowej może być niebezpieczny dla dziecka, wówczas gdy ciężarna zmaga się z nim po raz pierwszy – zakażenie pierwotne. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia. Aktywny wirus opryszczki (w pierwszych dwóch trymestrach ciąży) może doprowadzić do wad rozwojowych. Co ważne, w ostatnim czasie zauważa się, że wirus HSV typu 1 może odpowiadać też za opryszczkę narządów płciowych, za której źródło uznawano dotąd zwykle wirus HSV typu 2.
  • HSV typu 2 – jak to zostało wspomniane, wywołuje opryszczkę narządów płciowych, która stanowi bardzo duże zagrożenie dla rozwijającego się płodu (niezależnie od tego, czy jest to postać pierwotna, czy nawracająca). Do zakażenia dziecka może dojść nie tylko podczas porodu, ale jeszcze w łonie matki. Wielce prawdopodobne jest, że wirus HSV typu 2 przeniknie krwią przez łożysko, co oznacza, że istnieje ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego. Opryszczka narządów płciowych w okresie ciąży może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych, zapalenia opon mózgowych, a także utraty słuchu. Wirus HSV typu 2 objawia się zmianami skórnymi w okolicy narządów płciowych i odbytu.

Poród a opryszczka narządów płciowych

W przypadku opryszczki genitalnej do zakażenia dziecka może dojść podczas jego narodzin, dlatego poród drogami natury jest dość ryzykowny. U kobiet, u których w okresie okołoporodowym występuje aktywna postać choroby, zwykle przeprowadza się cesarskie cięcie. Cesarka niemalże całkowicie eliminuje ryzyko zarażenia dziecka.

Zapobieganie zakażeniu opryszczką

Opryszczka jest chorobą wirusową, atakującą zwykle w przypadku osłabienia odporności organizmu. Wirus przenosi się drogą kropelkową i każdy kontakt z osobą zakażoną może okazać się niebezpieczny. Nie istnieje szczepionka, która zapobiegałaby zarażeniu wirusem HSV, a jedyną profilaktyką jest unikanie kontaktu z osobami chorymi.

W przypadku, gdy osoba z najbliższego otoczenia ciężarnej zmaga się z aktywnym wirusem opryszczki, należy przestrzegać poniższych zasad:

  • Myj często ręce,
  • Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną,
  • Używaj osobnego ręcznika,
  • Dowiedz się, czy jesteś nosicielką wirusa – badania krwi,
  • Skontaktuj się z lekarzem – leczenie przeciwwirusowe.

Leczenie opryszczki w ciąży

Nie ma jednego konkretnego leku, który skutecznie wyeliminowałby wirus opryszczki z organizmu. Niezależnie od tego, czy zakażenie HSV jest pierwotne, czy nawracające, możliwe jest jedynie leczenie objawowe. W aptece dostępne są różnego rodzaju maści, kremy i plastry, hamujące namnażanie wirusa. W niektórych przypadkach, konieczne może okazać się zastosowanie preparatów przepisanych przez lekarza. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.