fbpx
Przejdź do treści

Opóźnienie menopauzy może wydłużyć życie kobiety

jak opóźnić menopauzę
Menopauza zaczyna się między 40 a 58 rokiem życia i jest naturalną częścią procesu starzenia. – fot. 123rf

Starzenie się kobiet przyspiesza po 40 roku życia. Okazuje się jednak, że opóźnienie menopauzy nawet o kilka lat może wydłużyć życie.

W trakcie klimakterium zmiany hormonalne powodują „szybsze” starzenie się reszty ciała. Jest to naturalny proces, wywołany produkcją mniejszej ilości estrogenu przez jajniki.

Podczas konferencji w San Diego w Kalifornii dr Jennifer Garrison,powiedziała, że menopauza zmienia równowagę hormonalną w organizmie, co powoduje szybsze starzenie się. Prowadzi to do nierównego starzenia się kobiet, ponieważ u niektórych może to nastąpić wcześniej niż u innych.

Menopauza zaczyna się między 40 a 58 rokiem życia i jest naturalną częścią procesu starzenia. Pojawia się w momencie, gdy jajniki zaczynają produkować mniej estrogenu.

Menopauza to zegar życia

Kobiety, które rozpoczynają menopauzę w wieku 40 lat, a nie około 51 – czyli w średnim wieku, starzeją się szybciej niż ich rówieśniczki. Klimakterium jest też swoistym markerem zdrowia pań.

Kobiety z naturalną menopauzą przed 40 rokiem życia są dwukrotnie bardziej narażone na wcześniejszą śmierć w porównaniu z kobietami przechodzącymi naturalną menopauzę między 50 a 54 rokiem życia.

– wyjaśnia dr Garrison.

We wczesnych stadiach przekwitania mamy do czynienia z uderzeniami gorąca, nocnymi potami, suchością pochwy i wahaniami nastroju. Ale proces ten może również pozostawić kobiety z problemami zdrowotnymi do końca życia, w tym osteoporozą. Może również prowadzić do przybierania na wadze, co zwiększa ryzyko chorób, w tym chorób serca i udaru.

Jak opóźnić menopauzę?

Kiedy kobieta przechodzi menopauzę, zasadniczo jej ciało starzeje się szybciej i zwiększa to ryzyko wielu różnych schorzeń, takich jak pogorszenie funkcji poznawczych, udar, choroba sercowo-naczyniowa i osteoporoza. Po menopauzie ryzyko tych chorób dramatycznie wzrasta.

– dodaje dr Garrison.

Nadal jednak niewiele wiadomo o tym, dlaczego jajniki starzeją się o wiele szybciej niż inne obszary ciała, a także, dlaczego wraz z wiekiem spada liczba i jakość jajeczek. Wiadomo jednak, że aby opóźnić menopauzę, należy zadbać o właściwy poziom estrogenu. Możemy to zrobić przez odpowiednią, zbilansowaną dietę, regenerację, ruch, a także aktywność seksualną.

Źródło: www.dailymail.co.uk/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.