Przejdź do treści

„Opiekun”

W dniu dzisiejszym ma miejsce polska premiera filmu „Opiekun” – najnowszego dzieła autorstwa Michela Franco. Jak zawsze ma to miejsce w przypadku tego reżysera, film odrzuca tabu i zagłębia się w problemy, które mało kto chce podejmować.

David (Tim Roth) jest z zawodu pielęgniarzem, ale jego praca jest również powołaniem. Mężczyzna życia prywatnego praktycznie nie posiada. Jest samotnikiem prowadzącym uporządkowaną, ale smutną egzystencję. W pracy natomiast staje się najlepszym przyjacielem, powiernikiem, wsparciem. Nie potrafi zdystansować się do zdarzeń, które mają miejsce w życiu jego pacjentów. Jest bardzo zaangażowany i uczciwy w tym, co robi. Myślicie, że doświadcza w zamian za to jedynie wdzięczności? Niestety film obnaża prawdę również o złej stronie ludzkiej natury. Mówi o tym, że zawsze znajdzie się człowiek, który na nasze dobro odpowie złem. Jest to truizm bardzo stary, ale mimo wszystko wciąż aktualny.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

„Opiekun” to film, który obnaża człowieka jako istotę słabą. Przełamuje tabu, które narosło w naszym społeczeństwie wokół starości, zniedołężnienia i choroby. Pokazuje wszystko w świetle realnym; ani przesłodzonym, ani zbyt brutalnym. Jednocześnie wywołuje silne emocje i odbiera możliwość interpretacji tego, co widzimy na ekranie. Wszystko jest jasne, a mimo to szokuje. W widzu pojawia się wewnętrzny sprzeciw wobec sposobu ukazania drugiego człowieka – jako istotę nagą, mogącą mieć problem z podstawowymi funkcjami fizjologicznymi, jako istotę nieidealną, ułomną. Jednocześnie ukazuje również w prawdziwym świetle nasze życie; jako ciąg mało ważnych i mało pasjonujących drobnych wydarzeń i czynności, od czasu do czasu tylko przerywanych czymś mającym duże znaczenie.

Największą zaletą i jednocześnie największą wadą „Opiekuna” jest jego naturalizm, co sprawia, że nie można przejść obok tej produkcji obojętnie.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Paulina Piziorska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.