fbpx
Przejdź do treści

„Opiekun”

W dniu dzisiejszym ma miejsce polska premiera filmu „Opiekun” – najnowszego dzieła autorstwa Michela Franco. Jak zawsze ma to miejsce w przypadku tego reżysera, film odrzuca tabu i zagłębia się w problemy, które mało kto chce podejmować.

David (Tim Roth) jest z zawodu pielęgniarzem, ale jego praca jest również powołaniem. Mężczyzna życia prywatnego praktycznie nie posiada. Jest samotnikiem prowadzącym uporządkowaną, ale smutną egzystencję. W pracy natomiast staje się najlepszym przyjacielem, powiernikiem, wsparciem. Nie potrafi zdystansować się do zdarzeń, które mają miejsce w życiu jego pacjentów. Jest bardzo zaangażowany i uczciwy w tym, co robi. Myślicie, że doświadcza w zamian za to jedynie wdzięczności? Niestety film obnaża prawdę również o złej stronie ludzkiej natury. Mówi o tym, że zawsze znajdzie się człowiek, który na nasze dobro odpowie złem. Jest to truizm bardzo stary, ale mimo wszystko wciąż aktualny. „Opiekun” to film, który obnaża człowieka jako istotę słabą. Przełamuje tabu, które narosło w naszym społeczeństwie wokół starości, zniedołężnienia i choroby.

Pokazuje wszystko w świetle realnym; ani przesłodzonym, ani zbyt brutalnym. Jednocześnie wywołuje silne emocje i odbiera możliwość interpretacji tego, co widzimy na ekranie. Wszystko jest jasne, a mimo to szokuje. W widzu pojawia się wewnętrzny sprzeciw wobec sposobu ukazania drugiego człowieka – jako istotę nagą, mogącą mieć problem z podstawowymi funkcjami fizjologicznymi, jako istotę nieidealną, ułomną. Jednocześnie ukazuje również w prawdziwym świetle nasze życie; jako ciąg mało ważnych i mało pasjonujących drobnych wydarzeń i czynności, od czasu do czasu tylko przerywanych czymś mającym duże znaczenie. Największą zaletą i jednocześnie największą wadą „Opiekuna” jest jego naturalizm, co sprawia, że nie można przejść obok tej produkcji obojętnie.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Paulina Piziorska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.