fbpx
Przejdź do treści

On, Ona i PCOS – jak wytłumaczyć partnerowi?

Większość panów myśli, że to typowe „kobiece problemy” i nie ma pojęcia na czym one naprawdę polegają. To choroba, która dotyka nie tylko kobietę, ale także jej partnera, który musi się nauczyć życia w trójkącie: on, ona i PCOS.

Zasadniczo, jak sama nazwa wskazuje, miesiączka powinna pojawiać się co miesiąc. Ale nie u kobiet z PCOS. Ich cykl jest nieregularny, czasem nie mają okresu całymi miesiącami. Mogą pojawić się też torbiele na jajnikach, może boleć, można mieć wahania nastroju. Można i zwykle tak się dzieje.

PCOS to nie wydumane problemy. To powszechna choroba na którą cierpi co dziesiąta kobieta. To również nieustanna walka o utrzymanie prawidłowej wagi. Wydaje się, że można po prostu powiedzieć „mniej jedz”, ale co kiedy naprawdę się starasz? Organizm kobiety z PCOS błyskawicznie przyswaja węglowodany, a te przekładają się na ilość tkanki tłuszczowej.

Kolejnym problemem jest nadmierne owłosienie i trądzik niczym u nastoletniego chłopca. Za to odpowiada nie brak dbałości o własny wygląd czy zła higiena, ale duże stężenie testosteronu.

Najgorszy jest jednak wpływ PCOS na płodność. Wiele kobiet z zespołem policystycznych jajników walczy całymi latami o dziecko.

Co Ty, jako partner możesz zrobić?

Najważniejsze, co jako partner możesz dać swojej kobiecie cierpiącej na zespół policystycznych jajników, to miłość, zrozumienie i wsparcie. Są chwile, kiedy PCOS sprawia, że Twoja partnerka czuje się przygnębiona, brzydka i zła. Nie przestawaj jej wtedy okazywać miłości.

Ona naprawdę się stara, prawidłowo się odżywia i ćwiczy. Wspieraj ją w tym, nie przynoś śmieciowego jedzenia do domu, gotujcie i ćwiczcie razem. Chodźcie razem na spacery, jeździjcie na rowerze albo zapiszcie się na taniec towarzyski. Jeśli nie możesz się obejść bez słodyczy, to chowaj je, nie kuś nimi swojej wybranki. Ale pamiętaj czasem i ona zasługuje na małą ucztę.

Kiedy ma podły dzień przypominaj jej, że jest piękna, że dla Ciebie jest najlepsza i nie zamienisz jej nigdy na nikogo innego. Zrób jej masaż, zapisz do fryzjera albo kosmetyczki. Pochłonięta codzienną harówką, dbaniem o dom i rodzinę ma prawo czasem zapomnieć o sobie. Dbaj o swoją partnerkę, jak o największy skarb, bo nim właśnie jest.

Może to trochę banalne, ale w imieniu swoim i wszystkich kobiet z PCOS bardzo dziękuję za poświęcenie Twojego czasu na przeczytanie tego tekstu. To dowód na to, że chcesz zrozumieć, co przeżywa Twoja druga połówka i wspierać ją. Kochaj ją mimo wielu wad (PCOS dostajesz w pakiecie). Wiem, że to nie jest łatwe, ale Ty możesz sprawić, że będzie trochę łatwiejsze!

Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.