fbpx
Przejdź do treści

Olej z czarnuszki a płodność – czy może pomóc?

olej z czarnuszki a płodność
Olej z czarnuszki a starania o dziecko - jak może je wesprzeć? || Fot: – Copyright: wytrazekpiotr

Nasiona czarnuszki siewnej posiadają ponad 100 związków aktywnych, co sprawia, że czarnuszka ma zbawienny wpływ na organizm i wyróżnia się szeregiem właściwości zdrowotnych. Jednak najbardziej skoncentrowaną formą nie są ziarna, ale olej – i to właśnie on cieszy się największą popularnością. Olej z czarnuszki a płodność – czy pomaga w zajściu w ciążę?

Czarnuszka – czym jest?

Pochodzenie czarnuszki siewnej (Nigella sativa) wskazuje na Bliski Wschód. Jest ona rośliną z rodziny jaskrowatych. Z nasion czarnuszki siewnej powstaje olej, który posiada szereg właściwości zdrowotnych. Jego najważniejszym składnikiem wydaje się być tymochinon, czyli substancja, która blokuje wytwarzanie histaminy.

Olej z czarnuszki to w 85 proc. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega6, np. kwas linolowy oraz kwas oleinowy. Ponadto jest prawdziwym bogactwem witaminy E, beta-karotenu, biotyny i steroli. W jego składzie znajdziemy wiele cennych mikroelementów i przeciwutleniaczy. Jest cennym źródłem składników mineralnych – żelaza, magnezu, potasu, selenu i cynku. By w pełni skorzystać z dobrodziejstw oleju z czarnuszki, należy stosować olej tłoczony na zimno – tylko taki wykazuje właściwości lecznicze.

Olej z czarnuszki a płodność u mężczyzn

Olej z czarnuszki doceniany jest przez pary starające się o dziecko. U mężczyzn poprawia parametry nasienia – zwiększa produkcję spermy, podnosi objętość nasienia i poprawia ruchliwość plemników. Przeprowadzone badanie, w którym udział wzięło 68 niepłodnych mężczyzn z nieprawidłowymi parametrami nasienia, dowodzi, że do poprawy jakości spermy doszło po 2 miesiącach stosowania. Panowie olej pili dwa razy dziennie po 5 ml.

Olej z czarnuszki na płodność kobiet

Olej z czarnuszki pomaga uregulować cykle miesiączkowe u kobiet, a tym samym niesie wsparcie w trakcie starań o dziecko. Łagodzi przebieg miesiączki, reguluje poziom hormonów, a ponadto łagodzi niektóre objawy Hashimoto. Picie go nie tylko poprawia płodność, ale także wzmacnia odporność, działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo (wspomaga organizm w walce z grzybami powodującymi drożdżycę). Co więcej, wspiera też organizm kobiet zmagających się z endometriozą lub PCOS – ma bowiem także właściwości przeciwzapalne.

Olej z czarnuszki a starania o dziecko – jak stosować?

W celach leczniczych zaleca się picie dwóch łyżek oleju z czarnuszki w ciągu dnia, najlepiej przed posiłkiem. Choć, co ważne, jeśli dopiero zaczyna się stosować olej, można zacząć od picia go po posiłku – na czczo może być to na początku trudniejsze (np. ze względu na oleistą konsystencję).

Pamiętaj, olej należy przechowywać w temperaturze od 5 do 10℃ – przez maksymalnie 3 miesiące od jego otwarcia.

Źródła: PanTabletka / bodylogika

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.