fbpx
Przejdź do treści

Okresowa koalicja – bo krew nas zalewa!

okresowa koalicja
Fot. 123rf

8 marca 2021 roku największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym zjednoczyły siły i powołały Okresową Koalicję. „Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!” – napisały w manifeście, ogłaszając następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji. Do akcji włączyła się m.in. Fundacja Pokonać Endometriozę oraz dziewczyny z Akcja Menstruacja.

W Polsce wokół miesiączki wciąż funkcjonuje wiele mitów i stereotypów. Problemem jest też dostęp do środków higienicznych. Według badań Kulczyk Foundation nawet co piątej Polce zdarza się nie mieć pieniędzy na zakup środków higieny, a aż 1 na 6 uczennic opuszcza z tego powodu zajęcia w szkole.

W zeszłym roku rozmawialiśmy na ten temat z Emilią Kaczmarek, maturzystką z Katowic, współtwórczynią kampanii Akcja Menstruacja. Artykuł Podpaska to luksus? Młode Polki walczą z ubóstwem menstruacyjnym znajdziesz w 55. numerze magazynu Chcemy Być Rodzicami.

Krew nas zalewa

Okresowa Koalicja powstała, by położyć kres ignorowaniu kwestii menstruacji i zwrócić uwagę na palące problemy związane z brakiem świadomości, edukacji o miesiączce oraz ubóstwem menstruacyjnym.

„Krew nas zalewa z powodu ignorowania tematu. Gdyby nie było menstruacji, nie byłoby dawania życia. Pora zrozumieć, że wykluczenie oraz ubóstwo menstruacyjne to nie tylko problem kobiet, to problem nas wszystkich” – mówiła Dominika Kulczyk na konferencji prasowej w Warszawie.

Okresowa Koalicja zwraca uwagę, że bagatelizowanie tematu miesiączki w prostej drodze prowadzi do problemów zdrowia fizycznego. Brak profilaktyki i odpowiedniej opieki może prowadzić do rozwoju infekcji i niebezpiecznych chorób jak endometrioza czy nowotwory.

Miesiączka a endometrioza

Trzeba szerzyć świadomość, że endometrioza może pojawić się już od pierwszego okresu. Miesiączka w endometriozie jest dłuższa – to nie 7, a czasami 10 dni. Jest też bardzo obfita, potrzeba dużo więcej środków higienicznych – mówi Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji Pokonać Endometriozę.

Jeżeli miesiączka boli, trzeba szukać dobrego ginekologa, eksperta, który sprawdzi, czy nie chorujesz na endometriozę. Szybka diagnoza przyspiesza leczenie – dodaje w rozmowie z naszym portalem Chcemy Być Rodzicami.

Na stronie na Facebooku fundacji czytamy:

„Ubóstwo menstruacyjne dotyczy w ogromnej części kobiet chorych na endometriozę, których w Polsce jest około 2 miliony. To endometrioza powoduje, że poprzez dolegliwości z nią związane już dziewczynki, a potem kobiety, potrzebują więcej materiałów higienicznych typu podpaski czy tampony. Bolesne wydłużające się menstruacje to jeden z głównych objawów naszej choroby. […] Dostęp do wiedzy o endometriozie zarówno wśród lekarzy, jak i brak społecznej świadomości, jest konsekwencją ubóstwa menstruacyjnego. Walka z mitami, że „miesiączka musi boleć”, że „taka Twoja uroda” to walka z tabuizacją menstruacji i chorób związanych z zaburzeniami miesiączkowania czy niepłodności. Dlatego pokonujmy to tabu. Razem”.

Fundacja "Pokonać Endometriozę" dołączyła do Okresowa Koalicja. Oto manifest, który przekazuje prezes fundacji, Lucyna…

Opublikowany przez Fundacja Pokonać Endometriozę Poniedziałek, 8 marca 2021

Darmowe podpaski

Negatywne skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie, m.in. Francja i Nowa Zelandia. W listopadzie Parlament Szkocki przegłosował ustawę o darmowych podpaskach i tamponach dla wszystkich kobiet. Może nadszedł czas, aby wprowadzić podobne zmiany również w Polsce?

Źródło: Okresowa Koalicja Kulczyk Foundation

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.