Przejdź do treści

Okołoporodowe usunięcie macicy – specjaliści z Zielonej Góry uratowali mamę i dziecko

Okołoporodowe usunięcie macicy - specjaliści z Zielonej Góry uratowali mamę i dziecko
fot.123rf

Kobieta w 34 tygodniu ciąży trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Miała za sobą już 4 cesarskie cięcia, ciąża była zagrożona. W trakcie skomplikowanej operacji specjaliści odebrali poród i usunęli jej macicę. Matka i dziecko są już w domu.

Kolejna cesarka

Po 4 wcześniejszych cesarskich cięciach, w piątej ciąży, kobieta miała przerastające pęcherz moczowy i moczowody, centralnie przodujące łożysko. Lekarze zdecydowali się na natychmiastową interwencję. Operacja trwała 5 godzin i uczestniczył w niej kilkunastoosobowy zespół, pacjentce przetoczono kilka litrów krwi i płynów.

Rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak poinformowała prasę, że podczas opercaji lekarze pomogli przyjść na świat zdrowej dziewczynce oraz usunęli macicę kobiety. 

Zabieg trwał pięć godzin i brał w nim udział kilkunastoosobowy zespół. Pacjentce przetoczono sześć litrów krwi i pięć litrów płynów. Podczas operacji ginekolodzy pomogli przyjść na świat zdrowej dziewczynce. Matka i dziecko opuściły już zielonogórski szpital.

Dr.n.med. Agata Kuszerska, kierowniczka  Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zielonogórskiego szpitala powiedziała, że była to bardzo trudna operacja, trudniejsza niż operacje onkologiczne. To pierwsze okołoporodowe usunięcie macicy w tej części Polski. 

Sala hybrydowa

Do przeprowadzenia operacji została wykorzystana tzw. sala hybrydowa umożliwiająca pracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Sala hybrydowa to najnowszy trend światowy w zakresie organizacji pracy szpitala. Umożliwia wykonywanie wielu różnych zabiegów chirurgicznych na jednym stanowisku, łączy sprzęt do obrazowania z wielofunkcyjnym stołem operacyjnym. 

W ten sposób pacjenci są diagnozowani i leczeni w jednym miejscu, nie ma konieczności wożenia ich z oddziału na oddział. Daje to większe bezpieczeństwo pacjentów, oszczędność czasu i większy komfort pracy dla lekarzy. 

Zalety sali hybrydowej:

www.getinge.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Najnowsze artykuły