fbpx
Przejdź do treści

Okołoporodowe usunięcie macicy – specjaliści z Zielonej Góry uratowali mamę i dziecko

Okołoporodowe usunięcie macicy - specjaliści z Zielonej Góry uratowali mamę i dziecko
fot.123rf

Kobieta w 34 tygodniu ciąży trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Miała za sobą już 4 cesarskie cięcia, ciąża była zagrożona. W trakcie skomplikowanej operacji specjaliści odebrali poród i usunęli jej macicę. Matka i dziecko są już w domu.

Kolejna cesarka

Po 4 wcześniejszych cesarskich cięciach, w piątej ciąży, kobieta miała przerastające pęcherz moczowy i moczowody, centralnie przodujące łożysko. Lekarze zdecydowali się na natychmiastową interwencję. Operacja trwała 5 godzin i uczestniczył w niej kilkunastoosobowy zespół, pacjentce przetoczono kilka litrów krwi i płynów.

Rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Sylwia Malcher-Nowak poinformowała prasę, że podczas opercaji lekarze pomogli przyjść na świat zdrowej dziewczynce oraz usunęli macicę kobiety. 

Zabieg trwał pięć godzin i brał w nim udział kilkunastoosobowy zespół. Pacjentce przetoczono sześć litrów krwi i pięć litrów płynów. Podczas operacji ginekolodzy pomogli przyjść na świat zdrowej dziewczynce. Matka i dziecko opuściły już zielonogórski szpital.

Dr.n.med. Agata Kuszerska, kierowniczka  Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego zielonogórskiego szpitala powiedziała, że była to bardzo trudna operacja, trudniejsza niż operacje onkologiczne. To pierwsze okołoporodowe usunięcie macicy w tej części Polski. 

Sala hybrydowa

Do przeprowadzenia operacji została wykorzystana tzw. sala hybrydowa umożliwiająca pracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Sala hybrydowa to najnowszy trend światowy w zakresie organizacji pracy szpitala. Umożliwia wykonywanie wielu różnych zabiegów chirurgicznych na jednym stanowisku, łączy sprzęt do obrazowania z wielofunkcyjnym stołem operacyjnym. 

W ten sposób pacjenci są diagnozowani i leczeni w jednym miejscu, nie ma konieczności wożenia ich z oddziału na oddział. Daje to większe bezpieczeństwo pacjentów, oszczędność czasu i większy komfort pracy dla lekarzy. 

Zalety sali hybrydowej:

www.getinge.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.