fbpx
Przejdź do treści

Od czego zależą postępy w raczkowaniu? Nie tylko od wieku!

dziecko rozwój raczkowanie chodzik
fot. 123rf.com

Rodzice z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym to maluszek zacznie raczkować. Czytają, wypytują znajomych i starają się dowiedzieć z różnych źródeł, kiedy nadejdzie ten czas. Wydawać by się mogło, że głównym czynnikiem jest wiek. Oczywiście, że tak, ale nie jedynym.

Co może wpłynąć na rozwój raczkowania u dziecka?

Zdaniem wielu rodziców, głównym i być może jedynym czynnikiem, który wpływa na rozwój raczkowania u malucha jest jego wiek. Tak, ale nie tylko. Jak mówi fizjoterapeutka dr Olivia Reyes „Z doświadczenia widzę opóźnienia w raczkowaniu u dzieci, które nie spędziły wystarczającej ilości czasu w pozycji na brzuszku lub ogólnie na podłodze.

Na opóźnienie raczkowania wpływa również wsadzanie dziecka do chodzika, który uniemożliwia rozwój mięśni niezbędnych do raczkowania. Zdarza się, że przez chodzik maluch całkowicie pomija ten etap.

Pamiętaj, nic nie przebije dobrej zabawy na podłodze, podczas której dziecko może odpowiednio wzmocnić swoje mięśnie!” – dodaje Reyes.

Jednak jeśli mimo upływu miesięcy maluch nadal nie raczkuje, tak naprawdę nie jest to powód do niepokoju. Niektóre dzieci nigdy nie raczkują lub raczkują przez bardzo krótki czas. Jednak zdecydowana większość z nich raczkuje przed upływem 9. miesiąca życia.

Kiedyś istniała teoria, że ​​jeśli dzieci pominą fazę raczkowania, później będą miały problemy rozwojowe. Jednak obecnie, poglądy te zostały przez lekarzy odrzucone.

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i „zalicza” wszystkie inne etapy rozwoju tj. siedzi, czołga się, przekręca, nie ma powodu do niepokoju, jeśli nie raczkuje. Prawidłowy rozwój dziecka podczas wizyt kontrolnych ocenia pediatra. To właśnie on zwróci uwagę na ewentualnie nieprawidłowości i skieruje dziecko – jeśli tego oczywiście będzie wymagało – na dalsze badania i konsultacje.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.