fbpx
Przejdź do treści

Obniżony brzuch w ciąży = zwiastun nadchodzącego porodu?

obniżony brzuch w ciąży
fot. 123rf.com

Ponoć obniżony brzuch w ciąży jest jedną z oznak zbliżającego się porodu. Idąc tym tropem moglibyśmy przypuszczać, że „problem” ten dotyczy każdej kobiety spodziewającej się dziecka – co nie jest jednak prawdą. Nie zapominajmy, że wiele mądrości i zabobonów ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jak jest w tym przypadku?

Położenie brzucha a termin porodu

Czy obniżony brzuch w ciąży jest równoznaczny z porodem przedwczesnym? Czy możemy traktować go jako oznakę zbliżającego się porodu?

Owszem, obniżony brzuch może być takim sygnałem, ale wcale nie musi. Jak tłumaczy położna Natalie Nix, której słowa przytacza Romper, jest to jedna z tzw. „miękkich” oznak porodu. Możemy zaliczyć do nich także luźniejsze stolce czy wzrost częstości skurczów Braxtona-Hicksa – co najważniejsze, niekoniecznie świadczą one o zbliżającym się rozwiązaniu. Wspomniane sygnały mogą oczywiście pojawić się kilka dni przed porodem, jednak równie dobrze mogą wystąpić wiele tygodni wcześniej.  

Od czego uzależniony jest kształt i położenie brzucha ciężarnej?

Od wielu czynników, do których przede wszystkim zaliczymy wielkość płodu, wzrost i wagę mamy, a także liczbę przebytych ciąż.

Jak mówi Nix: Większe dziecko zajmuje więcej miejsca w brzuchu, przez co wydaje się być położone wyżej, w porównaniu do mniejszego dziecka, które może siedzieć niżej w miednicy, a co za tym idzie także i brzuch ciężarnej wydaje się być niżej”.

Mięśnie brzucha odpowiedzialne są za podtrzymywanie macicy, jednak przebyte ciąże przyczyniają się do ich rozciągnięcia. Może się więc wydawać, że w kolejnych ciążach brzuch nieco opadł.

Obniżony brzuch w ciąży oznacza chłopca?

Choć – co ciekawe – niektórzy twierdzą, że jeśli brzuch położony jest nisko, na świecie pojawi się chłopiec, a gdy wysoko, urodzi się dziewczynka. Lekarze jednogłośnie potwierdzają jednak, że zależności te to nic więcej jak tylko zbieg okoliczności. Oczywiste jest, że genitalia dziecka nie mają nic wspólnego z wyglądem ciała kobiety w ciąży – powiedział profesor Steve Robson.

Oznaki zbliżającego się porodu

Obniżony brzuch może, ale nie musi zwiastować zbliżający się poród. To odejście wód płodowych jest jednoznacznym sygnałem świadczącym o tym, że już niebawem na świecie pojawi się dziecko.

Ponadto tak samo wiarygodnym znakiem są bolesne i regularne skurcze.  Jak mówi Nix: „Jedynym prawdziwym objawem wskazującym na zbliżający się poród są regularne, bolesne skurcze ze zmianami szyjki macicy”. Więcej o objawach zbliżającego się porodu przeczytasz: TUTAJ.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.