fbpx
Przejdź do treści

O biomedycynie i genach na Wareckiej

W czwartek, 11-go grudnia, odbyło się spotkanie „Kulturowe genealogie genu”. Podczas niego padły pytania: Po co kulturze popularnej geny? Jak rozwój genetyki zmienia doświadczenie codzienności i choroby? Jak wpływa na opowieści o przeszłości i rodzinie? Jak kolonizuje przyszłość? Odpowiadali autorzy tekstów zamieszczonych w antologii Etnografie biomedycyny.

Panelistami byli: Dorota Hoffman-Zacharska, genetyk, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej, Małgorzata Rajtar, antropolożka kultury oraz etnografowie biomedycyny, Magdalena Radkowska-Walkowicz  i Hubert Wierciński. Rozmowę prowadziła natomiast dr Weronika Chańska, filozofka, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ. Mimo tytułu spotkania, najwięcej uwagi poświęcono książce ostatniej dwójki. Była mowa o esejach panelistów, w tym na temat podejścia społeczności świadków Jehowy do służby zdrowia w Niemczech albo determinizmie genetycznym w chorobie Huntingtona.  Padły pytania m.in. o to, jak rozwój genetyki zmienia doświadczenie codzienności i choroby, czy kolonizuje przyszłość? Wnioski były różne, a szczególnie wobec terminu „medykalizacja” Pojęcie to dotyczy  wpływu medycyny – według wielu zbyt dużego – na kształtowanie obrazu różnych zjawisk, chorób, doświadczeń, chociaż jego interpretacja może być różna. Dyskutanci zastanawiali się również nad znaczeniem tego typu publikacji dla masowego czytelnika, wyrażając nadzieję, że ktoś poza kręgiem zainteresowanych antropologią po nią sięgnie. Tak uważa również dr Magdalena Radkowska – Walkowicz, autorka książki „Doświadczenie in vitro” – otrzymuje bowiem wiele wiadomości od kobiet, traktujących jej dzieło jako ważny rodzaj pomocy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl