fbpx
Przejdź do treści

Nudności i wymioty w ciąży – nowe badania i… zaskakujące wnioski!

Nudności i wymioty w ciąży
Fot. Canva

3 dni – taki jest przedział czasowy na pojawienie się nudności i wymiotów podczas ciąży. Dodatkowo czas pojawienia się dolegliwości liczymy od daty owulacji, a nie ostatniej miesiączki. W ten sposób będziemy w stanie poznać biologiczną przyczynę nudności i wymiotów w ciąży – tak twierdzą badacze z Wielkiej Brytanii. Co to dla nas oznacza?

Naukowcy z University of Warwick zawęzili ramy czasowe, w których nudności i wymioty podczas ciąży pojawiają się u większości kobiet. Otworzyli tym samym możliwość zidentyfikowania biologicznej przyczyny choroby.

Badacze zmierzyli początek dolegliwości od daty owulacji (Czym jest owulacja? Przeczytasz TUTAJ), a nie od ostatniej miesiączki (jak to było w zwyczaju). Dzięki temu wykazali, że objawy pojawiają się w ciąży wcześniej, niż dotychczas sądzono, i to w krótszym przedziale czasowym.

Nudności i wymioty w ciąży

Większość kobiet w ciąży doświadcza nudności i wymiotów (94%), zwykle kończą się one w 12-14 tygodniu ciąży. Niektóre ciężarne cierpią na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, które mogą się utrzymywać przez całą ciążę. Cierpiała na nie m.in. księżna Kate.

Przyczyna „choroby ciążowej” jest złożona i nie do końca poznana. Dotychczas naukowcy wskazywali głównie na czynnik psychologiczny. Jednak najnowsze badania dowodzą, że przyczyna jest raczej biologiczna, związana z określonym etapem ciąży.

Jak przeprowadzono badanie?

Naukowcy wykorzystali dane z dzienników objawów prowadzonych przez 256 kobiet w ciąży. Porównali początek nieprzyjemnych objawów z datą ostatniej miesiączki oraz datą owulacji, którą określono na podstawie badania moczu.

Biorąc pod uwagę datę owulacji jako początku ciąży, większość kobiet doświadczyła pierwszych nudności po 8 do 10 dniach od owulacji. Licząc od ostatniej miesiączki, było to od 20 do 30 dni.

Pokazuje to, że nudności zaczynają się wcześniej, niż wykazały poprzednie badania. Użycie daty owulacji zawęża ramy czasowe początków „choroby ciążowej” do 3 dni (w porównaniu do 11 dni w przypadku ostatniej miesiączki).

Dokładny przebieg choroby ciążowej nie jest znany, ale z tych badań wynika, że ​​występuje ona na określonym etapie rozwojowym, w określonym przedziale czasowym. Z punktu widzenia badaczy zawęża to naszą uwagę, jeśli chodzi o to, gdzie szukamy przyczyny. Wiedząc, że objawy pojawiają się w bardzo wąskim oknie 8-10 dni po owulacji, naukowcy mogą skoncentrować swoje wysiłki na tym konkretnym etapie rozwoju, aby znaleźć przyczynę choroby, zarówno anatomiczną, jak i biochemiczną.

Powiedział prof. Roger Gadsby, główny autor badań, jego wypowiedź pochodzi ze strony University of Warwick.

Wnioski z badań

Jakie możemy wyciągnąć praktyczne wnioski z badań? Jeżeli zaszłaś w ciążę, mija 10 dni od owulacji, a dotychczas nie pojawiły się u Ciebie nudności – prawdopodobnie już się nie pojawią.

Po drugie – „wiemy, że nic nie wiemy”. Nadal nie znamy dokładnych przyczyn nudności i wymiotów w ciąży, ale wiemy już gdzie szukać! A przynajmniej w jakim przedziale czasowym.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.