fbpx
Przejdź do treści

Nowy lek na raka piersi daje nadzieję – pozytywny wynik I fazy testów klinicznych

nowy lek na raka piersi
fot. 123rf

Naukowcy z University of Illinois Chicago opracowali nowy typ leku na raka piersi. Zgodnie z badaniami klinicznymi lek pod roboczą nazwą TTC-352 pomaga w zatrzymaniu postępu choroby i nie jest toksyczny. Specyfik może być ratunkiem dla kobiet, których organizm przestał reagować na terapię hormonalną.

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie u Polek wykrywa się blisko 19 tysięcy nowotworów piersi. Duża część z nich klasyfikowana jest jako estrogenozależna. Komórki rakowe mają receptory odbierające sygnały od substancji chemicznych w organizmie, które są wrażliwe i reagują na ten hormon. W praktyce oznacza to, że estrogen napędza wzrost raka. Więcej o wpływie hormonów płodności na rozwój raka przeczytasz TUTAJ.

Aby leczyć ten typ raka piersi, lekarze przepisują leki blokujące produkcję hormonów w organizmie lub hamujące ich działanie na komórki rakowe. Ten rodzaj leczenia nazywa się terapią hormonalną. Jednak prawie połowa kobiet leczonych hormonoterapią staje się na nią odporna, pozostawiając tradycyjną chemioterapię jako jedyną opcję leczenia.

Około połowa kobiet z rakiem ER-dodatnim staje się oporna na terapię hormonalną, pozostawiając niewiele innych możliwości oprócz chemioterapii, z jej dobrze znanymi toksycznymi skutkami ubocznymi.

Mówi dr Debra Tonetti, autorka badań i profesor z Wydziału Farmakologii Uniwersytetu Illinois w Chicago, której słowa cytuje News Medical

Obiecujące wyniki badań klinicznych

Naukowcy opracowali nowy lek o nazwie TTC-352. Badania przedkliniczne wykazały, że TTC-352, który jest selektywnym, częściowym agonistą ludzkiego receptora estrogenu, powoduje całkowitą regresję guza, ale w przeciwieństwie do tamoksyfenu (dotychczas używanego leku o działaniu antyestrogenowym) stwarza mniejsze ryzyko rozwoju raka macicy.

Do badania klinicznego I fazy zakwalifikowano 15 kobiet chorujących na raka piersi z przerzutami. Były one wcześniej leczone kilkoma rundami terapii hormonalnej, a w niektórych przypadkach chemioterapią. Naukowcy nie odnotowali żadnych toksycznych skutków ubocznych kuracji, nawet przy najwyższych dawkach leku.

Wyniki badania pierwszej fazy wskazują, że TTC-352 jest bezpieczną i tolerowaną alternatywą dla chemioterapii, bez jej skutków ubocznych dla pacjentek, które były już leczone hormonoterapią.

Podsumował dr Gregory Thatcher, współautor badań.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Breast Cancer Research and Treatment.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.