fbpx
Przejdź do treści

Co nowego w przeszczepach macicy?

przeszczepy macicy na świecie

1. Coraz więcej dzieci w Szwecji

Dzięki pionierskim operacjom przeszczepienia macicy wykonanym w latach 2012-2013 w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Goteborgu na świat przyszło już 5 dzieci, a kolejne pacjentki są w ciąży. Podkreślić należy, że na tak imponującą skuteczność leczenia (86% odsetek ciąż klinicznych) wymagała wielu lat ciężkiej pracy zanim przeprowadzono pierwsze operacje na pacjentkach.

brannstrom
fot. z sahlgrenska.se – Mats Brannstrom z zespołem

2. Kolejne sukcesy za pasem

Szwedzkie władze wydały pozwolenie na kolejne 20 transplantacji. 10 będzie polegało na przeszczepieniu macicy od żywej dawczyni, a jedyną różnicą w porównaniu z badaniem z 2012 r. będzie sposób pobrania narządu: wykorzystany zostanie robot chirurgiczny. Kolejne 10 pacjentek otrzyma macicę od zmarłych dawczyń, co będzie pierwszą tego typu operacją w Szwecji. Właśnie trwa nabór i wstępne badania pacjentek chętnych poddać się takiemu nowatorskiemu leczeniu. Pierwsze operacje będą mieć miejsce już na początku 2017 r. Niestety złą wiadomością dla polskich pacjentek jest fakt, że do badania mogą zostać włączone tylko mieszkanki Szwecji.

Sara Brucker, Ärztliche Direktorin des Forschungsinstituts für Frauengesundheit der Universität Tübingen, steht am 09.11.2016 in Tübingen (Baden-Württemberg) vor einer Pressekonferenz der Universitäts-Frauenklinik Tübingen zur ersten Gebärmuttertransplantation in Deutschland während eines Fototermins vor einem Operationssaal, in dem eine Routineoperation stattfindet. Foto: Marijan Murat/dpa (zu dpa «Gebärmutter-Transplantation könnte tausenden Frauen helfen» vom 09.11.2016) +++(c) dpa - Bildfunk+++
Sara Brucker/ Tubingen University Hospital

3. Pierwszy przeszczep macicy w Niemczech

W połowie października w Szpitalu Uniwersyteckim w Tubingen miała miejsce pierwsza w historii Niemiec operacja przeszczepienia macicy. Matka oddała swoją macicę 23-letniej córce urodzonej z zespołem MRKH. Zespół składał się z prof. Sary Brucker, dr Kathariny Rall oraz prof. Matsa Brannstroma.

4. Pierwszy przeszczep macicy w Brazylii

W we wrześniu dotarła do nas wiadomość o dwóch udanych przeszczepach macicy w Szpitalu Uniwersyteckim w Sao Paolo. Zespół pod kierownictwem prof. Jose Maria Soaresa planuje wykonać kolejne operacje z wykorzystaniem macic od żywych dawczyń oraz ze zwłok.

5. Pierwszy przeszczep macicy w Chinach

W listopadzie 2015 r. zespół ze szpitala Xijing, Chiny przeszczepił 22-letniej kobiecie z zespołem MRKH macicę od jej 43-letniej matki. Operacja pobrania narządu została przeprowadzona z wykorzystaniem robota chirurgicznego, czyli tak jak planuje to teraz robić zespół szwedzki.

transplant-exclusive
Baylor Medical Center

6. Słabe wyniki w USA

Niepokojące wiadomości docierają do nas z USA. Pierwszy przeszczep macicy (od zmarłej dawczyni) wykonany na początku 2016 r. w Cleveland, OH zakończył się porażką ze względu infekcję grzybiczą przeszczepionego narządu.
We wrześniu grupa lekarzy z Baylor Medical Center w Teksasie wraz z dr Lizą Johannesson, uprzednio związaną z zespołem szwedzkim, wykonała 4 przeszczepienia macicy od żywych, altruistycznych (niespokrewnionych) dawczyń. Niestety, 3 z nich zakończyły niekorzystnie ze względu na zakrzepicę naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z macicy. Czwarta pacjentka jest w okresie rekonwalescencji.

utx-signing-ceremony-2
Bellevue Medical Center

7. Historia kołem się toczy, czyli ponownie Bliski Wschód

Na początku 2017 r. lekarze z Bellevue Medical Center w Beirucie wraz z dr Randą Akouri i prof. Matsem Brannstromem z Goteborga planują wykonać kilkanaście przeszczepów macicy od żywych, spokrewnionych dawczyń. Lista pacjentek pozostaje otwarta i chętne pacjentki mogą nadal się zgłaszać. Jedyny problem to cena wahająca się pomiędzy $200 000 a $300 000…

ikem

8. Tuż za miedzą

artificial

Jak już wcześniej informowaliśmy [TUTAJ] czeski zespół pod kierownictwem prof. Jiri Fronka z praskiego szpitala IKEM kontynuuje badanie kliniczne. W grupie z żywą dawczynią wszystkie 4 przeszczepy są na razie udane, a pośród przeszczepień od zmarłej dawczyni 1 zakończył się niepowodzeniem, a jeden jest jak do tej pory udany. Pierwsze dziecko spodziewane jest pod koniec 2017 r.

9. Sztuczna macica już niedługo

Macica stworzona w reaktorze bioinżynieryjnym pochodziłaby z własnych komórek macierzystych pacjentki, a więc nie istniałby ryzyko odrzucenia. Szwedzki zespół obiecuje taką już w 2020 r., ale przeszczep macicy też obiecywali w 2006 r., a finalnie zrobili w 2012 r.. Tak więc CZEKAMY 😉

10. Izrael

racheltomb
Rachel’s Tomb/Friends of Rachel’s Tomb Foundation

Jak Bóg w czasach biblijnych otwierał macice niepłodnych kobiet (Sary, Racheli czy Chany), tak teraz izraelscy lekarze będą przeszczepiać macice. Instytut Machon Puah, organ doradczy rządu Państwa Izrael w komunikacie prasowym poinformował, że takie przeszczepy są zgodne z żydowskim prawem religijnym i pierwszy został przeprowadzony w styczniu 2017. Kolejne są planowane w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karina Sasin

Naukowczyni, aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych. Redaktor Naukowa "Chcemy Być Rodzicami". Wielokrotna stypendystka m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rządu USA (NIH) i Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Organizatorka konferencji International Meeting on MRKH Syndrome. Po godzinach miłośniczka cukiernictwa i dalekich podróży ;-)