Przejdź do treści

Co nowego w przeszczepach macicy?

przeszczepy macicy na świecie
 1. Coraz więcej dzieci w Szwecji

  Dzięki pionierskim operacjom przeszczepienia macicy wykonanym w latach 2012-2013 w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska w Goteborgu na świat przyszło już 5 dzieci, a kolejne pacjentki są w ciąży. Podkreślić należy, że na tak imponującą skuteczność leczenia (86% odsetek ciąż klinicznych) wymagała wielu lat ciężkiej pracy zanim przeprowadzono pierwsze operacje na pacjentkach.

  CHaBeR News

  Jesteś dla nas ważna!

  Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

  Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

  brannstrom

  fot. z sahlgrenska.se – Mats Brannstrom z zespołem

 2. Kolejne sukcesy za pasem

  Szwedzkie władze wydały pozwolenie na kolejne 20 transplantacji. 10 będzie polegało na przeszczepieniu macicy od żywej dawczyni, a jedyną różnicą w porównaniu z badaniem z 2012 r. będzie sposób pobrania narządu: wykorzystany zostanie robot chirurgiczny. Kolejne 10 pacjentek otrzyma macicę od zmarłych dawczyń, co będzie pierwszą tego typu operacją w Szwecji. Właśnie trwa nabór i wstępne badania pacjentek chętnych poddać się takiemu nowatorskiemu leczeniu. Pierwsze operacje będą mieć miejsce już na początku 2017 r. Niestety złą wiadomością dla polskich pacjentek jest fakt, że do badania mogą zostać włączone tylko mieszkanki Szwecji.

  Sara Brucker, Ärztliche Direktorin des Forschungsinstituts für Frauengesundheit der Universität Tübingen, steht am 09.11.2016 in Tübingen (Baden-Württemberg) vor einer Pressekonferenz der Universitäts-Frauenklinik Tübingen zur ersten Gebärmuttertransplantation in Deutschland während eines Fototermins vor einem Operationssaal, in dem eine Routineoperation stattfindet. Foto: Marijan Murat/dpa (zu dpa «Gebärmutter-Transplantation könnte tausenden Frauen helfen» vom 09.11.2016) +++(c) dpa - Bildfunk+++Sara Brucker/ Tubingen University Hospital

 3. Pierwszy przeszczep macicy w Niemczech

  W połowie października w Szpitalu Uniwersyteckim w Tubingen miała miejsce pierwsza w historii Niemiec operacja przeszczepienia macicy. Matka oddała swoją macicę 23-letniej córce urodzonej z zespołem MRKH. Zespół składał się z prof. Sary Brucker, dr Kathariny Rall oraz prof. Matsa Brannstroma.

   

 4. Pierwszy przeszczep macicy w Brazylii

  W we wrześniu dotarła do nas wiadomość o dwóch udanych przeszczepach macicy w Szpitalu Uniwersyteckim w Sao Paolo. Zespół pod kierownictwem prof. Jose Maria Soaresa planuje wykonać kolejne operacje z wykorzystaniem macic od żywych dawczyń oraz ze zwłok.

 5. Pierwszy przeszczep macicy w Chinach

  W listopadzie 2015 r. zespół ze szpitala Xijing, Chiny przeszczepił 22-letniej kobiecie z zespołem MRKH macicę od jej 43-letniej matki. Operacja pobrania narządu została przeprowadzona z wykorzystaniem robota chirurgicznego, czyli tak jak planuje to teraz robić zespół szwedzki.

  transplant-exclusive

  Baylor Medical Center

 6. Słabe wyniki w USA

  Niepokojące wiadomości docierają do nas z USA. Pierwszy przeszczep macicy (od zmarłej dawczyni) wykonany na początku 2016 r. w Cleveland, OH zakończył się porażką ze względu infekcję grzybiczą przeszczepionego narządu.
  We wrześniu grupa lekarzy z Baylor Medical Center w Teksasie wraz z dr Lizą Johannesson, uprzednio związaną z zespołem szwedzkim, wykonała 4 przeszczepienia macicy od żywych, altruistycznych (niespokrewnionych) dawczyń. Niestety, 3 z nich zakończyły niekorzystnie ze względu na zakrzepicę naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z macicy. Czwarta pacjentka jest w okresie rekonwalescencji.

  utx-signing-ceremony-2

  Bellevue Medical Center

 7. Historia kołem się toczy, czyli ponownie Bliski Wschód

  Na początku 2017 r. lekarze z Bellevue Medical Center w Beirucie wraz z dr Randą Akouri i prof. Matsem Brannstromem z Goteborga planują wykonać kilkanaście przeszczepów macicy od żywych, spokrewnionych dawczyń. Lista pacjentek pozostaje otwarta i chętne pacjentki mogą nadal się zgłaszać. Jedyny problem to cena wahająca się pomiędzy $200 000 a $300 000…

  ikem

 8. Tuż za miedzą

  Jak już wcześniej informowaliśmy [TUTAJ] czeski zespół pod kierownictwem prof. Jiri Fronka z praskiego szpitala IKEM kontynuuje badanie kliniczne. W grupie z żywą dawczynią wszystkie 4 przeszczepy są na razie udane, a pośród przeszczepień od zmarłej dawczyni 1 zakończył się niepowodzeniem, a jeden jest jak do tej pory udany. Pierwsze dziecko spodziewane jest pod koniec 2017 r.
  artificial

 9. Sztuczna macica już niedługo

  Macica stworzona w reaktorze bioinżynieryjnym pochodziłaby z własnych komórek macierzystych pacjentki, a więc nie istniałby ryzyko odrzucenia. Szwedzki zespół obiecuje taką już w 2020 r., ale przeszczep macicy też obiecywali w 2006 r., a finalnie zrobili w 2012 r.. Tak więc CZEKAMY 😉

 10.  Izrael

  racheltomb

  Rachel’s Tomb/Friends of Rachel’s Tomb Foundation

  Jak Bóg w czasach biblijnych otwierał macice niepłodnych kobiet (Sary, Racheli czy Chany), tak teraz izraelscy lekarze będą przeszczepiać macice. Instytut Machon Puah, organ doradczy rządu Państwa Izrael w komunikacie prasowym poinformował, że takie przeszczepy są zgodne z żydowskim prawem religijnym i pierwszy został przeprowadzony w styczniu 2017. Kolejne są planowane w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Karina Sasin

Naukowczyni, aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych. Redaktor Naukowa "Chcemy Być Rodzicami". Wielokrotna stypendystka m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rządu USA (NIH) i Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Organizatorka konferencji International Meeting on MRKH Syndrome. Po godzinach miłośniczka cukiernictwa i dalekich podróży ;-)

Urodziła dziecko po przeszczepie macicy. Organ pobrano od zmarłej dawczyni

Urodziła dziecko po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni
fot. Pixabay

Chociaż nie miała macicy, niedawno wydała na świat córkę. Brazylijka urodziła dziecko po przeszczepie macicy – organ został pobrany od zmarłej dawczyni. To pierwszy taki przypadek w historii. 

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Do tej pory zaledwie 11 kobiet zaszło w ciążę i urodziło dziecko po przeszczepie macicy. Wszystkie te przypadki dotyczyły jednak pobrania i transplantacji organu od żyjącej dawczyni.

Lekarzom z Universidade de Sao Paulo w Brazylii udało się jednak przeszczepić pacjentce narząd od nieżyjącej dawczyni. Zespołem transplantologów kierował dr Dani Ejzenberg. Kilka miesięcy po operacji kobieta zaszła w ciążę i dziś jest matką zdrowej dziewczynki.

Zobacz także: Poród po przeszczepie macicy. Kolejna kobieta z MRKH urodziła własne dziecko

Urodziła dziecko po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni

– Wszyscy czekali, aby sprawdzić, czy narząd od zmarłej dawczyni będzie „współpracował” w takim stopniu, jak organ pobrany od żywej dawczyni – mówi chirurg Giuliano Testa. Komentujący lekarz był członkiem zespołu z Baylor University Medical Center, gdzie w 2017 roku po raz pierwszy w USA na świat przyszło dziecko z przeszczepionej macicy.

Kobieta, która dostała organ od zmarłej dawczyni, cierpiała na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH). Jest to zespół wad, który charakteryzuje się wrodzonym brakiem pochwy i macicy, pierwotnym brakiem miesiączki. W olbrzymiej części przypadków oznacza bezpłodność.

– Przeszczep macicy jest obecnie jedyną dostępną metodą leczenia dla pacjentek z zespołem MRKH – wyjaśnia Karina Sasin, lekarka, naukowczyni i aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych.

– Pierwszy udany przeszczep macicy przeprowadził szwedzki zespół z Sahlgrenska Academy pod kierownictwem profesora Matsa Brännström w 2012 roku, który zakończył się urodzeniem zdrowego chłopca dwa lata później. Do tej chwili Szwedzi wykonali około 20 przeszczepów macicy od żywej, spokrewnionej dawczyni, dzięki którym urodziło się kilkanaścioro zdrowych dzieci – dodaje ekspertka.

Jak podkreśla lekarka, obecnie na świecie wykonano już około 60 przeszczepów macicy, kilkanaście z nich zakończyło się już urodzeniem dziecka (w Szwecji, USA i Indiach), kolejne pacjentki są w ciąży. Programy przeszczepu macicy bardzo prężnie rozwijają się w Czechach, Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech i Libanie (są wykonywane przez szwedzki zespół lekarzy).

Zobacz także: Kobieta po przeszczepie macicy urodziła dziecko. Pierwszy taki przypadek w USA

Wyjątkowe narodziny

Dawczynią była 45-letnia kobieta, która trzykrotnie rodziła siłami natury i zmarła w wyniku udaru. Operację przeprowadzono w Brazylii w 2016 roku. Biorczyni miała wówczas 32 lata.

– Sukces brazylijskich lekarzy był tym trudniejszy do osiągnięcia, gdyż zorganizowanie i przeprowadzenie przeszczepu od dawczyni ze stwierdzoną śmiercią pnia mózgu to prawdziwy roller-coaster. Nie zna się dnia ani godziny operacji, jest bardzo mało czasu na przygotowanie zespołu, badania dawczyni itp. – wyjaśnia Karina Sasin.

– Trudniej również o zgodność tkankową pomiędzy dawczynią a biorczynią, co jest kluczowe do osiągnięcia sukcesu. Z obserwacji pacjentów po przeszczepieniu innych narządów wiemy, że dawca rodzinny jest zawsze najlepszą i najbezpieczniejszą opcją – tłumaczy lekarka.

Zobacz także: Ciąża po przeszczepie. Czy mogę starać się o dziecko?

Ciąża po przeszczepie

Pierwsza miesiączka wystąpiła u biorczyni 37 dni po przeszczepie. Siedem miesięcy po operacji lekarze wszczepili do macicy pacjentki pojedynczy zarodek uzyskany dzięki zapłodnieniu in vitro. Ciąża rozwijała się prawidłowo, a po porodzie lekarze usunęli pacjentce przeszczepiony organ.

– Brazylijczycy bardzo dobrze postąpili wykonując histerektomię, czyli usunięcie przeszczepionej macicy w trakcie cesarskiego cięcia. Dzięki temu pacjentka nie będzie musiała być poddana kolejnej operacji za kilka miesięcy – uważa Karina Sasin.

15 grudnia 2017 r. w wyniku cesarskiego cięcia Brazylijka urodziła zdrową 2,5 kg dziewczynkę.

Należy pamiętać, że ciąża to przeszczepie to ciąża podwyższonego ryzyka i wymaga skrupulatnego nadzoru, szczególnie z uwagi na możliwe działania niepożądanie leków immunosupresyjnych oraz ryzyko zakrzepicy w naczyniach macicznych. 
– Wszystkie dotychczasowe porody odbyły się drogą cięcia cesarskiego, jednak szwedzki zespół zakłada możliwość porodu drogami i siłami natury u pacjentek bez przeciwwskazań i chętnych do próby porodu pochwowego – mówi Karina Sasin.

Tu kupisz e-wersję magazynu Chcemy Być Rodzicami

Źródło: Science News, Sputnik News

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.