fbpx
Przejdź do treści

Nowe wytyczne dla kobiet z cukrzycą, które karmią piersią – co z metforminą?

metformina karmienie piersią

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało nowe wytyczne dotyczące m.in. kobiet chorujących na cukrzycę, które karmiących piersią. Dopuszczają one stosowanie metforminy w określonych przypadkach.

W wydanych niedawno rekomendacjach dopuszcza się stosowanie metforminy u kobiet, które karmią piersią i jednocześnie chorują na cukrzycę typu 2.  

Karmienie piersią a cukrzyca

Metformina to lek stosowany w celu obniżenie stężenia glukozy na czczo i po posiłku. Ma pozytywny wpływ na stężenie wolnych kwasów tłuszczowych (WKT). Nie przenika praktycznie do mleka (<1%), jest też bezpieczny dla noworodka i matki karmiącej. Należy jednak pamiętać, że niedojrzały przewód pokarmowy niemowląt (dojrzewa 2-3 miesiące – tzw. „okres kolek niemowlęcych”) może być wrażliwy nawet na niewielkie dawki metforminy. Należy więc bacznie obserwować dziecko, czy po rozpoczęciu leczenia nie zmienia swoich przyzwyczajeń w wypróżnianiu oraz, czy masa ciała przyrasta prawidłowo. 

Dostępna literatura i wyniki badań klinicznych wskazują, że metformina wydzielana jest do mleka kobiecego na bardzo niskim poziomie. W przypadku metforminy dziecko przyjmuje z pokarmem nieprzekraczającym <1% dawki matki wyliczanej na kilogram masy ciała na dobę. Wydaje się zatem, że stosowanie leków z metforminą jest bezpieczne i dla dziecka, i dla matki.

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologiczne. 

Pełne wytyczne PTD (w języku angielskim) znajdziesz TUTAJ

Źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne / Insulinooporność

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.