fbpx
Przejdź do treści

Śniadanie prasowe „Nowe trendy w diagnostyce laboratoryjnej”

trendy w diagnostyce laboratoryjnej
fot. materiały prasowe

24 maja w Warszawie odbyło się śniadanie prasowe pt. „Nowe trendy w diagnostyce laboratoryjnej”. Spotkanie poprowadziła dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

Współczesna diagnostyka laboratoryjna może ratować życie. W przypadku wielu chorób wczesne rozpoznanie jest kluczowe, dlatego tak ważna jest profilaktyka i specjalistyczne badania, które z roku na rok niosą nowe możliwości diagnozy.

Podczas śniadania prasowego dr Iwona Kozak-Michałowska opowiedziała m.in. jakie zagrożenia niesie za sobą późne wykrycie raka prostaty, raka jelita grubego oraz o niebezpieczeństwach płynących z zarażenia wirusem HPV.

Rak prostaty – temat niewygodny dla mężczyzn

Jeżeli chodzi o raka prostaty, lekarze wykrywają go u około 10 tys. Polaków rocznie. Jednak chorych może być więcej, ponieważ mężczyźni często nie przyznają się do dolegliwości. Nierzadko pacjenci przychodzą do lekarza dopiero, gdy pojawiają się u nich bóle kości, co jest sygnałem zaawansowanego raka prostaty dającego już przerzuty do kości.

Ten typ raka jest w Polsce drugim najczęściej występującym po raku płuc nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Co roku z tego powodu umiera 4 tys. osób. Tymczasem jeśli nowotwór jest wykryty w początkowym stadium, jest wyleczalny nawet w 90 proc.

Podstawową metodą diagnostyczną jest badanie przezodbytnicze, jednak jego dokładność diagnostyczna oceniania jest tylko na 40 proc. Z kolei oznaczenia PSA i wielkości pochodnych są tylko jednym z elementów postępowania diagnostycznego.

Zalecanym przez towarzystwa urologiczne i onkologiczne na świecie jest badanie 4K, które jest znacznie bardziej wiarygodne niż test PSA. Dzięki temu badaniu część mężczyzn, którym wykonuje się obecnie biopsję prostaty, będzie mogła potencjalnie jej uniknąć.

4K to jedyne badanie wykonywane z krwi, które umożliwia nieinwazyjną ocenę zagrożenia rakiem prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem oraz na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy wyleczenie jest bardzo wysoce prawdopodobne – ocenia dr Kozak-Michałowska.

Rak jelita grubego – cichy zabójca

Rak jelita grubego rozwija się nie dając żadnych objawów, co czyni go wyjątkowo niebezpiecznym ze względu na zbyt późną wykrywalność. Może dawać przerzuty do płuc, wątroby, a nawet kości.

W leczeniu nowotworu jelita grubego najważniejszy jest czas – wykrycie go we wczesnej fazie daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tak ważne są systematyczne badania profilaktyczne.

Rak jelita grubego jest w Polsce na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe. Rocznie jest rozpoznawany u ok. 11 tys. osób, zwykle jako stan zaawansowany, 8 tys. chorych umiera.

Niestety pod względem efektów leczenia raka jelita grubego Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Powodów jest kilka: błędy w diagnostyce, wybór niewłaściwego leczenia czy mała wiedza pacjentów o chorobie. Tylko 13 proc. naszego społeczeństwa ma świadomość zagrożenia rakiem jelita grubego, a ponad 80 proc. nie wie o badaniach przesiewowych albo nie sygnalizuje dolegliwości lekarzowi

Laboratoryjne badania przesiewowe to:

  • badanie na krew utajoną w kale (FOB) – zalecane po 50 r. ż., najlepiej raz w roku, maksymalnie raz na 2 lata, a w przypadku wyniku dodatniego wskazane badanie endoskopowe.
  • test FIT OC-SENSOR – nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ani przestrzegania zasad dietetycznych; dzięki zautomatyzowaniu badania ogranicza się wpływ błędu człowieka na wynik.

Zakażenia wirusem HPV

HPV (Human PapillonaVirus, czyli wirus brodawczaka ludzkiego) to mały, pozbawiony otoczki wirus DNA. Istnieje niemal 200 różnych genotypów tego wirusa, w tym około 40 genotypów mogących zakażać błonę śluzową narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

Część z nich jest przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze. Niestety są też dużo groźniejsze typy, które powodują powstanie nowotworów złośliwych.

Zakażenie wirusem HPV niemalże zawsze jest czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy u kobiet. Wirus brodawczaka ludzkiego może również powodować inne groźne nowotwory, np. sromu i pochwy (40-70 proc.), odbytu (88 proc.), czy prącia oraz głowy i szyi, w tym jamy ustnej, krtani, gardła, a nawet płuc –  wyjaśnia  dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska.

Do zakażeń HPV dochodzi głównie na drodze kontaktów seksualnych (penetracyjnych, niepenetracyjnych, analnych czy oralnych) oraz kontaktów skórnych. W bardzo rzadkich przypadkach także w wyniku zakażenia okołoporodowego u dzieci.

Szybka diagnoza wielokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia chorób wynikających z zakażenia wirusem HPV. Test HPV jest polecany zwłaszcza kobietom aktywnym seksualnie.

Wykonanie testu HPV jest szczególnie zalecane w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii u kobiet po 30 roku życia. Wykrycie HPV wysokoonkogennego jest wskazaniem do wykonania kolposkopii lub pobrania wycinka do oceny histopatologicznej – jest to grupa kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy.

Zaleca się także wykonywanie testów HPV w grupie pacjentek, które były leczone z powodu zmian dysplastycznych CIN lub miały w wywiadzie nieprawidłowe cytologie i ujemny wynik badania kolposkopowego lub biopsji celowanej – w celu przewidzenia u nich regresji lub nawrotu choroby.

Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów, który można całkowicie wyeliminować dzięki profilaktyce zarówno pierwotnej, jak i wtórnej.

Przede wszystkim diagnostyka

Podsumowując, diagnostyka laboratoryjna jest jednym z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł opisujących stan zdrowia. Szacuje się, że nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach tych badań.

Przedstawione trendy w diagnostyce laboratoryjnej mają w swojej ofercie Laboratoria Medyczne Synevo, które stawiają na wysoką jakość i profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach.

Eksperci Synevo zachęcają do korzystania z nowych możliwości diagnostycznych jakie niesie rozwój medycyny. Warto badać się profilaktycznie, namawiać to tego najbliższych, jeśli tylko mamy taką możliwość – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym – uświadamiajmy innych jak istotne jest kontrolowanie stanu zdrowia i niezaniedbywanie badań.

trendy w diagnostyce laboratoryjnej
Spotkanie poprowadziła dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo
Rak prostaty jest w Polsce drugim najczęściej występującym po raku płuc nowotworem złośliwym wśród mężczyzn

Materiały prasowe

synevo

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.