fbpx
Przejdź do treści

Operacja bariatryczna a ciąża – ile trzeba odczekać?

operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna a ciąża - ile warto odczekać? || Fot: – Copyright Olga Yastremska

Najnowsze badania przedstawione na Europejskim Kongresie Otyłości zawierają zalecenia dotyczące unikania ciąży przez 12 miesięcy po operacji bariatrycznej. Wiąże się to m.in. ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół, na czele którego stała dr Laura Heusschen z Vitalys Obesity Clinic z Arnhem w Holandii.

Jak wskazują dane, ponad połowa wszystkich pacjentek poddawanych operacjom bariatrycznym jest w wieku rozrodczym. Wynikająca z tego utrata masy ciała poprawia płodność, a także zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej i nadciśnienia w czasie ciąży. Obniża również ryzyko urodzenia dziecka z dużą masą urodzeniową, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka.  

Operacja bariatryczna – ile odczekać, by zajść w ciążę?

Zespół dr Laury Heusschen wydał aktualne zalecenia dla kobiet, które przeszły operację bariatryczną. Zaleca się, aby unikały ciąży przez 12 do 24 miesięcy po operacji, co pozwoli uniknąć problemów spowodowanych ciągłą aktywną utratą wagi i zwiększonym ryzykiem niedożywienia z powodu znacznie zmniejszonego spożycia kalorii. Skutkiem tego może zmniejszyć się podaż składników odżywczych dla rosnącego płodu, potencjalnie wpływając na jego rozwój, powodując zmniejszenie masy urodzeniowej i większe prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego.  

Zalecenia te są w pewnym sensie nowością, ponieważ, jak zauważyli autorzy: „Wcześniejsze badania nie wykazały związku między czasem od operacji do poczęcia a niekorzystnym przebiegiem ciąży lub niekorzystnymi wynikami noworodka”. Jak widać, jest to odmienne stanowisko, które eksperci podsumowali:

Powinniśmy zachęcać kobiety, które chcą zajść w ciążę po operacji bariatrycznej, aby unikały jej do czasu ustabilizowania się masy ciała, co pomaga zminimalizować ryzyko nieprawidłowego przyrostu masy ciążowej. Aby przerwać błędne koło otyłości i jej skutków zdrowotnych, ważne jest, by przyszłe badania i opieka kliniczna koncentrowały się na zapobieganiu urodzeniom po operacji bariatrycznej dzieci o zbyt niskiej masie dla swojego wieku ciążowego. 

Słowa autorów badania cytuje portal News Medical

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.